18:15
01/01/2012
Es parasti cenšos iepriekšējā dienā, sākot no pusdienlaika, neēst augļus, dārzeņus u.c. šķiedrvielām bagātus produktus, kā arī treknus ēdienus un gaļu (pēdējie gan netraucē vēdera darbībai, bet traucē izturībai sacensību laikā). Parasti ēdu makaronus, rīsus, griķus, nedaudz siera, jogurta. Arī bulciņas atļaujos. Lielākās grūtības sagādā tas, ka negaršo auzu pārslas un vispār graudaugu pārslas - ne putrā, ne aplietā veidā.
Sacensību rītā ir bijis dažādi, pirms pāris pirmajiem pusmaratoniem vispār neēdu, jo tajā laikā biju pieradusi pie garajiem skrējieniem tieši no rīta tukšā dūšā. Tagad gan prasās kaut kas nedaudz, piemēram, smalkmaizīte, mazais jogurts. Un vēl - pirms sacensībām brokastīs dzeru gan tēju gan kafiju :) Kafija - maza krūzīte pieraduma apmierināšanai, zaļā tēja ar medu - ļoti labs enerģijas avots.
Man kā gaļēdājai diezgan grūti pārciest iepriekšējo dienu, taču laba pašsajūta mača laikā to atsver. Pēc finiša gan nevaru paskatīties uz bulkām un makaroniem, tad topā ir zupa, gaļa, zivis un dārzeņu salāti.
22:37
26/03/2011
Nordea skriesanas skola apstiprināja to, ko novēroju ikdienā - auzu pārslās ir daudz ogļhidrātu, BET arī šķiedrvielu, tāpēc jau labu laiku auzu pārslu putras lietoju zinot, ka nebūs garais treniņš vai treniņš nebūs vispār, vai ja esmu 100punkt pārliecināta, ka rīta rituāls noritēs labi. Sacensību dienā cenšos, lai no rīta ir vēdera izeja... pat vairākas atļaujos. Arī es šad tad atļaujos oglītes un smektas pirms sacensībām, BET oglīte var nākamājā dienā sarūpēt aizcietējumu, tāpēc pērno sezonu šo prieku atļāvos, kad nebija pārliecība... un, pats galvenais, turēt regulāru un paredzamu vēdera izeju... kā pulksteni. Ja slimošana vai kādu medikamentu lietošana to ritmu izsit, man vajag nedēļu, lai ieregulētu atpakaļ, un tad tiek likts lietā pat zarnu tīrītajs.
Un ar kafijām uzmanīgi, jo tās arī var sagriezt vēderu. Pēc negulētām naktīm tiek dzerti kafijas kvantumi un pēc tam viss notiek...
Puncim draudzīga ir cigoriņu kafija.
Bet protams viss nav paredzams pa 100% un vēl šogad sanāk treniņu apturēt, jo pēkšņi kaut kas ir nogājis greizi pa to līniju. Tad pa klusām ielām eju mājup un domāju kur atkal ir problēma.
18:27
13/01/2010
Piekrītu, ka katram ir jāpārbauda pašam, ko vēders var un ko nevar, bet pagājušā gadā pirms sava pirmā maratona /Nordea Rigas Maratona 12/ baigi nemēģināju pirms tam ēdienu un speciālā uzturu - izdomāju,ka tā būs labi un darīju. Varu ieteikt tikai to, kas mani nepievīla un varbūt kādam palīdz :)
Iepriekšējā dienā brokastīs - putuplasts ar gaļu /konservu meža gaļa/ + kafija ar pienu, Pudienās - bulciņas 4gab /tās man ļoti garšo un bija prieks,ka beidzot drīkstu tās ēst bez nekādas pārmešanas sev :))/ Vakariņās - viena paciņa rīsu /125g/ ar ievārījumu /to arī šoreiz nežēloju :))/
M dienā - aplēju divas ātrās AXA putriņas + ievārījums, bet noēdu nedaudz vairāk kā pusi. Bija protams bij bail, ka nesagriež punci, tāpēc noriju vienu tableti - Lopedium - pret caureju - drošības labad /protams, nezinu, cik tas labi vai slikti ietekmē citu vielu uzsūkšānos un man arī tajā brīdī nebija aktuāli, jo uz wc skriet M laikā nebija vēlēšanās/. Un devos uz centru uz starta vietu.
M laikā apēdu piecas SiS želejas /4as parastās un 1 ar kofeīnu - kādā 35km/, bet domāju, ka varēju vēl vienu pirms paša starta paņemt. Tāpat skrējiena laikā visu laiku dzēru uzjaukto enerģijas /izdzēru kādas divas pilnas pudeles un vienu pus pudeli/.
Pati garajos treniņos neaizraujos ar želejām, lietoju tikai dzērienus. Taču pirms M vienā garajā treniņā izmēģināju uz dullo vienu SiS želeju - jutu atspērienu un ņēmu par pieņemamu priekš sava pirmā M. Pati no savas pieredzes varu ieteikt SiS želejas un dzērienu MySport veikalā /tur visu labi izstāsta/ vai arī pasūtīt http://www.nutritionshop.lv /cena labāka kā veikalā un ātri piegādā/.
Man M bija plānots izskriet zem 3:30h, klusībā cerēju,ka varētu zem 3:20h, bet sanāca 3:15h :) un ar punci viss bija kārtībā!
19:21
15/03/2011
20:41
18/04/2011
20:45
15/03/2011
20:50
18/04/2011
papucis said
tas gan tiesa, bērzu sula nekādā veidā neiet kopā ar sportošanu, vismaz manam vēderam .. pēc tam jā, lūdzu, ir veselīgi :)
Njā dēļ tās mans pirmais garākais skrējiens 13.6km pie kāda 9tā km bija ar 10 minūšu mājās ieskriešanas pauzi.:D
Bet citādāk jau ļotui labi, jo parasti man vēders uzpūšas no da jebkā, pat ūdens, sevišķi, ja tas ir vēss.
11:27
26/03/2011
13:40
06/03/2012
Agy said
k3kss said
iepriekšējā dienā neēst pēc 6iem un pirms gulēt iešanas glāze sodūdens dara brīnumus.
laba vai "labak ta nedarit" nozime?
labā nozīmē. nevajag ēst vismaz 3h pirms gulēt iešanas, lai ēdiens paspēj pārstrādāties. glāze ūdens ar tējkaroti dzeramās sodas paceļ ph līmeni kunģī. zems ph līmenis kuņģī parasti ir tas, kas rada lielāko daļu problēmu ar vēderu. iesaku pagūglēt sīkāk par šo tēmu, kas (kādi ēdieni) paceļ un kas samazina ph līmeni. visi zaļie dārzeņi ir labi, sacensību rītā vienmēr apēdu kādu gurķi :)
14:52
27/08/2010
glāze ūdens ar tējkaroti dzeramās sodas paceļ ph līmeni kunģī. zems ph līmenis kuņģī parasti ir tas, kas rada lielāko daļu problēmu ar vēderu. iesaku pagūglēt sīkāk par šo tēmu, kas (kādi ēdieni) paceļ un kas samazina ph līmeni. visi zaļie dārzeņi ir labi, sacensību rītā vienmēr apēdu kādu gurķi :)
Normālam gremošanas procesam ir vajadzīga skābe, kas mūsu vēderā arī ir, glāze sodas ūdeņa kuņģa skābumu pazeminās (paaugstinās ph), jo kā zināms, sodas ūdens ir sārmains. Līdz ar to, vai nu es līdz galam neuztveru tavu domu, vai uzrakstīts mazliet neprecīzi. Varbūt vari precizēt, kādas tieši problēmas rada zems ph līmenis kuņģī?
Pilnīgi tīram ūdenim pH ir 7 un tas ir neitrāls. pH zem 7 nozīmē ka vide ir skāba, virs 7 - ka sārmaina, kuņģa sulas ph ir robežās no 1 līdz 2.5.
16:01
06/03/2012
Inga_K said
glāze ūdens ar tējkaroti dzeramās sodas paceļ ph līmeni kunģī. zems ph līmenis kuņģī parasti ir tas, kas rada lielāko daļu problēmu ar vēderu. iesaku pagūglēt sīkāk par šo tēmu, kas (kādi ēdieni) paceļ un kas samazina ph līmeni. visi zaļie dārzeņi ir labi, sacensību rītā vienmēr apēdu kādu gurķi :)
Normālam gremošanas procesam ir vajadzīga skābe, kas mūsu vēderā arī ir, glāze sodas ūdeņa kuņģa skābumu pazeminās (paaugstinās ph), jo kā zināms, sodas ūdens ir sārmains. Līdz ar to, vai nu es līdz galam neuztveru tavu domu, vai uzrakstīts mazliet neprecīzi. Varbūt vari precizēt, kādas tieši problēmas rada zems ph līmenis kuņģī?
Pilnīgi tīram ūdenim pH ir 7 un tas ir neitrāls. pH zem 7 nozīmē ka vide ir skāba, virs 7 - ka sārmaina, kuņģa sulas ph ir robežās no 1 līdz 2.5.
Produkti ir vai nu skaabi vai sarmaini, atkariba no to ph limenja. Robezhshkjautne ir 7.3-7.7ph, kas ir videjais/minimalais ph limenis cilveka asinis, kas nepiecieshams normalai funkcioneshanai. Par skabumu var nesatraukties, 85 procenti produktu ir skaabi (ph zem 7.7), itseviski tie, kas satur organismam visnepiecieshamakas vielas - oglhidrati un olbaltumvielas. Kungja sulas ph zems, lai izskidinatu partiku, pec ta nav javadas. Ph limenis ap 2 ir loti zems, pec tavas logikas produktu zinja tas nozimetu, ka jalieto tikai kafija ar cukuru un fri kartupelji vislaik, kam tapat ph limenis butu 2.5-3 un cilveks atri nonaktu komaa. Lai kjermeni butu veseliga vide ir maksimali dieta jamegina ieklaut produkti, kuriem ph limenis ir virs 7.7. Rakstu no telefona, sorry par garumzimem un kludam.
23:55
27/08/2010
00:45
06/03/2012
Inga_K said
Man liekas, ka Tu tagad putro kopā divas lietas - kuņģa skābumu un gremošanas kvalitāti, lai sacensību rītā vēders neliek stāvēt rindā pie būdiņas, ar vispārēju organisma nepārskābināšanu.
Ko tieši es putroju? Kāds tad ir tavs ieteikums gremošanas kvalitātes uzlabošanai? Kaut kā neesmu manījis nevienu ieteikumu. Viss ir savstarpēji saistīs - jo ēdienam ir zemāks ph līmenis (skābāks), jo ilgāk tas pārstrādājās kuņģī (piemēram, gaļa, makaroni), kas vistiešākajā veidā ietekmēs vēderu pēc tam. Attiecīgi sārmaini ēdieni (augsts ph līmenis) viegli pārstrādāsies un neradīs nekādas problēmas vēderam. Tādējādi mans ieteikums topika autorei, ko izteicu jau iepriekš, ir neēst smagu (skābu) pārtiku noteiktu laiku pirms gulēt iešanas iepriekšējā vakarā, ļaut lai viss pārstrādājās + sārmains dzēriens (vai tablete Raniberl) palīdzēs šim procesam, ja ir nogrēkots, vai vienkārši profilaktiski uzlabos to visu. Ja tu vari zinātniski pamatot, ka šis ieteikums ir galīgi garām, tad ar prieku uzklausīšu to.
07:49
27/08/2010
Lūk vari palasīt par dažādu produktu ātrumu kuņģa pamešanā:
http://www.unani.com/digestion_time_of_foods.htm vai šeit http://www.puristat.com/bloating/Food-Combining.aspx. Te ir aprakstīts produktu sagremošanas ātrums pa veidiem- ogļhidrāti, proteīni, utt.
Cik meklēju (varbūt ne pārāk cītīgi), neatradu nevienu norādi, kas sasaistītu produkta gremošanas ilgumu ar tā ph līmeni, un no personīgajiem novērojumiem varu teikt, ka makaroni noteikti sagremojas ātrāk nekā gaļa. Un starp citu, rieksti, kas ne visi ir skābi, ir smaga barība, kas ilgi gremojas. Tā kā produkta ph līmenis diez vai būs pie vainas gremošanas ātrumā, drīzāk tā sastāvs (tauki vai ogļhidrāti). Un padomus te jau ir devuši daudzi, labākie no tiem - testēt konkrēti savu vēderu un nepārēsties pirms sacensībām (ne vakarā ne no rīta).
13:22
28/10/2011
No wikipēdijas: http://en.wikipedia.org/wiki/Digestion#Significance_of_pH_in_digestion
Significance of pH in digestion
------------------------------------------------------
Digestion is a complex process controlled by several factors. pH plays a crucial role in a normally functioning digestive tract. In the mouth, pharynx, and esophagus, pH is typically about 6.8, very weakly acidic. Saliva controls pH in this region of the digestive tract. Salivary amylase is contained in saliva and starts the breakdown of carbohydrates into monosaccharides. Most digestive enzymes are sensitive to pH and will denature in a high or low pH environment.
The stomach's high acidity inhibits the breakdown of carbohydrates within it. This acidity confers two benefits: it denatures proteins for further digestion in the small intestines, and provides non-specific immunity, damaging or eliminating various pathogens.
In the small intestines, the duodenum provides critical pH balancing to activate digestive enzymes. The liver secretes bile into the duodenum to neutralize the acidic conditions from the stomach, and the pancreatic duct empties into the duodenum, adding bicarbonate to neutralize the acidic chyme, thus creating a neutral environment. The mucosal tissue of the small intestines is alkaline with a pH of about 8.5.
Dzo said
Attiecībā uz ēšanu pirms maratona, Milānas maratona organizatori ir apkopojuši viņuprāt lielākās kļūdas un snieguši arī ieteikumus kā no tām izvairīties šeit: http://www.active.com/running/Articles/5_Pre-Race_Nutrition_Mistakes_to_Avoid.htm?cmp=17-4-410
OreMan said
Vēl man personīgi ļoti noderīgs šķita šis raksts par ēšanu, ko kādā citā foruma tematā bija ielicis Aigars. No tā raksta vēl caur saiti var nokļūt pie šāda raksta par ēšanu tieši sacensību dienu rītā. Man liels jaunums šajā sakarā bija šis:
Viena no lielākajām kļūdām, ko dara ļoti liela daļa sportistu, ir iedzert ar sporta dzērienu, apēst šokolādīti, banānu vai enerģijas batoniņu tikai vienu vai divas stundas pirms starta.
Šāda rīcība, ļoti iespējams, pasliktinās uzrādīto rezultātu, jo...Pārējo jau paši izlasīsiet.
Interesanti, ka Dzo norādītajā saitē teikts, ka bez brokastīm nu nekādi:
Too nervous or worried about feeling full, some runners can't face food on race morning. But without it, you're likely to bonk in any race. Why? Because studies show that a pre-race meal keeps your blood sugar steady and provides energy to power you through. "There's no way to get enough fuel midrace to make up for the energy you missed at breakfast," says Jauquet.
bet OreMan piedāvātajos resursos, ka var mierīgi arī bez tām brokastīm iztikt un labāk vēl mazliet pačučet:
"Ievērojot pareizu uztura režīmu un atjaunošanos pēc treniņiem, nav nepieciešams organismu pēdējā brīdī bombardēt ar pārlieku daudzumu uzturvielu. Pavisam vienkārši – iepriekš ar uzturu uzņemtā enerģija uzkrājas muskuļos un nakts laikā praktiski netiek tērēta, savukārt cukura līmeņa svārstības asinīs regulē aknas. Miega laikā šim nolūkam tiek patērētas 200 līdz 400 aknās uzkrātās kcal, un tas arī ir viss, kas no rīta ir jāatjauno – ne vairāk un ne mazāk."
un mazliet vēlāk turpinājumā:
"Miega jautājums. Ko darīt tad, ja starts agri no rīta – vai celties vēl agrāk, lai paspētu trīs stundas iepriekš paēst, vai gulēt līdz pēdējam? Atbilde ir – gulēt, miegā notiek daudz vairāk atjaunojošo procesu, kurus nevajadzētu upurēt pāris simtu kaloriju dēļ."
Kā lai tagad saprot, celties piecos un vārīt lielo putras bļodu vai čučēt tik mierīgi līdz astoņiem un doties trasē tukšu punci? :)