Šoreiz ne par UTMB, TDS vai CCC, ko ikviens reiz ir dzirdējis vai Chamonix tuvumā pabijis kaut sapņos. Vēlējos pārādīt vēl citus mazāk zināmus taku skrējienus, kas notiek ārpus Latvijas. Protams, ir vēl daudz un dažādi un katram tie būs citi, ar ko vēlamies padalīties. Bet ceru ar šo TOP5 vēl kādu no Latvijas pavelkamies un noskrienam, jo manuprāt galvenais ir dabas baudījums vēl iepriekš nezināmās vietās un takās, kas spēj ieraut un aizraut ik uz soļa.
-
Salomon Glen Coe Skyline
52 km, 4750 m+
Septembris / Kinlochleven, Skotija
Viens no iespaidīgājiem skrējieniem tieši tehniskajā ziņā un neprognozējamo laika apstākļu dēļ. Galvenais un izaicinošākais ir kāpiens Stob Dearg pēc 10km, pēc kura tikai tā pa īstam saproti, uz ko esi parakstījies. Protams, neskaitāmie noskrējieni pa akmeņainām pļavām un nobirām liek uz katra soļa dubultā skatīties. Izaicinājums ikvienam ir Aonach Eagach grēda, pa kuras kori vienatnē vairāk kā 2 km jācīnās bez jebkādiem papildus drošināšanas līdzekļiem. Protams, ikvienam skrējējam ir jābūt pieredzei klinšu kāpšanā, ko reģistrējot ļoti stingri pārbauda.
-
Buff Epic Trail
105 km, 5600 m+
Jūlijs / Barruera, Spānijja
Pireneji un Sant Maurici ezeru nacionālais parks. Ļoti neskartas dabas zonas, kur liela daļa no maršruta ved pa maz iemītām takām vai bez takām – pa taisno. Visi kāpieni un noskrējieni ir ļoti tehniski un stāvi. Lieliski organizētas sacensības, un ikviens no skrējējiem katrā no punktiem tiek sagaidīts kā savs līderis.
-
Vaarojen Maraton
86 km, 3200 m+
Oktobris / Koli, Somija
Somijas un Koli dabas parka pērle un viens no pirmajiem skrējieniem ārpus Latvijas. Distance šobrīd ir pagarināta virs 100km, bet princips ar diviem apļiem saglabāts, un iespējamība uz ieberzienu rudenī ar sniegu un salu šeit ir diezgan liela. Dabas skati un plašumi ar ezeriem, kā arī mazs posms ar laivu vai plostu distances vidū ikvienam iedos otru elpu. Finišā līdzīgi kā Siguldas kalnu maratonā tiek pievarēts slēpošanas kalns, tikai citos izmēros.
-
Salomon Ultra Pirineu
110 km / 6800 m+
Septembris / Baga, Spānija
Lielākais no izaicinājumiem ir pirmie 15km, kuru laikā kopā tiek pavarēti vairāk nekā 2000 augstuma metru, pēc kuriem tikai sākas skriešana īstā nozīmē. Ļoti gleznains un leģendām apvīts Pireneju apvidus, kur jaunībā skrējis un no kurienes nāk viens no pazīstamākajiem taku skrējējiem pasaulē – Kilian Jornet. Skrejienā ir izteikti daudz biezu mežu ielejās un atklātas klintis uz kalnu pārejām.
-
Festival des Templiers
61 km / 2900 m+
Oktobris / Millau, Francija
Skrējienu festivāls visai ģimenei, kur šobrīd jau tiek piedāvātas vairāk kā 15 dažādas distances 3 dienu garumā. Šeit skrējēji ierodas ar teltīm un kemperiem un dzīvo pat veselu nedēļu. Tā kā distances ir dažādas, tad pēc distances profila katrs var atrast sev vēlamo. Visi augstākie punkti ir ap 1000 m virs jūras līmeņa, tāpēc laika apstākļiem nav iespēja pārsteigt nesagatavotus.
© Es esmu Stirnu buks Ι 03 Piebalga I 2018. I Pilna žurnāla versija pieejama šeit.
Paldies, Dzeni!
Juris atsvaidzināja Somijas piedzīvojumus, kur pēdējā kalnā gandrīz tiku pie kedām, nezinot par tādu balvu :))
Ja atmiņa neviļ, tad pēdējais kalns bija sasodīti ellīgi garš, it īpaši otrajā aplī. Bet tur bija forši, vismaz tā pārcelšanās pāri upei ar laivu.
Paldies! Interesants ieskats jaunām idejām.
Vaarojen kalnu tā īsti nav, bet tas nenozīmē, ka tur viegli. Manuprāt tā sāls tam skrējienam ir tās koku saknes kuras otrajā aplī nezkādēļ ir 2x lielākas. Šķiet, ka līdz ar distances maiņi viņiem aplis ar mainījies un garākajā distancē celšanās pari upei vairs nav.
Tas Somijas pasākums šķiet simpātisks.
Šogad gan pārklājas ar Siguldā notiekošo LČ.
No otras puses, ja garākā distance, tad uzreiz arī 5 ITRA kvalifikācijas punkti… Varētu tie palikt arī turpmāk, ja parametri būtiski nemainīsies (nemazināsies).
Skotijas skrējiens izskatās graujošs. Esmu tur gājis no CP1 līdz Kinlochleven. Un tas nemaz nebija viegli. Iedomājoties, ka kādam tur ir jāskrien, tad novēlu tam izturību un sevišķi lielu mīlestību pret akmeņiem :) Bet dabas skati, pat lietainā laikā, tur ir vareni!