Ja esat nonākuši pie secinājuma, ka vēlaties savu uzturu papildināt ar kādu papildus uzturvielu avotu, kas palīdz gan treniņos, gan ikdienā, dabiskie augu valsts produkti ir laba izvēle. „Superfoods” nozīmē, ka šo augu valsts produktu uzturvērtība ir īpaši augsta, koncentrēta un spēcīga, tādēļ papildus veselīgai pārtikai, ko jau ēdat, tie nodrošina ar vairumu tik dažādo nepieciešamo uzturvielu. „Superfoods” palielina organisma kopējo enerģiju, nostiprina imūnsistēmu un izturību pret dažāda veida stresiem, attīra organismu un uzlabo seksuālās funkcijas. Sarakstu vēl varētu turpināt, jo cilvēka ķermenis vislielākajā mērā ir atkarīgs no uzturvielu kvalitātes, kādu tam sniedzam.
Spirulīna
Spirulīna – zili zaļā aļģe ir viens no vislabāk izpētītajiem pārtikas produktiem. NASA un Eiropas Kosmosa Aģentūra to vēl 90-tajos pasludināja kā pārtikas produktu, ko ņemt garajās kosmiskajās misijās, jo tā satur visas organismam nepieciešamās uzturvielas. Sākot ar augstāko olbaltumvielu īpatsvaru starp pārtikas produktiem (līdz 70% – ietver visas neaizstājamās aminoskābes), vitamīnus, minerālvielas, hlorofilu, Omega 3 un 6 taukskābes, antioksidantus. Sarakstu var turpināt, īpaši mikroelementu, karotinoīdu, pigmentu jomā.
Sportisti lieto spirulīnu, lai uzlabotu savus rezultātus, stiprinātu imūnsistēmu un sniegtu organismam nepieciešamās uzturvielas. Spirulīna var palīdzēt samazināt pārtrenēšanos un uzlabot izturību.
Pētījumi liecina, ka spirulīnas lietošana uzlabo vielmaiņu un palīdz vairāk izmantot taukus kā enerģijas avotu. Tas samazina ķermeņa atkarību no ogļhidrātiem kā primārā un vienīgā enerģijas avota, līdz ar to nodrošinot augstāku enerģiju visas fiziskās slodzes laikā.
Spirulīna palīdz samazināt oksidatīvā stresa ietekmi uz muskuļiem treniņa laikā, kā arī palielina antioksidantu aktivitāti ķermenī tūlīt pēc fiziskas slodzes. Bagātīgais antioksidantu daudzums spirulīnā palīdz samazināt brīvo radikāļu uzkrāšanos muskuļos. Toksīni ir viens no galvenajiem cēloņiem muskuļu nogurumam pie slodzes. Uzlabota vielmaiņas efektivitāte un samazināts oksidatīvais stress uzlabo sportista izturību.
Interesants ir fakts, ka spirulīnas aļģe tiek dota arī sacīkšu zirgiem, lai uzlabotu viņu ātrumu un paātrinātu atjaunošanos pēc slodzēm.
Visos pētījumos spirulīna tika lietota ilgāku laika periodu un spirulīna nav ātruma vai izturības paaugstinātājs, ko lietot vienreiz tieši pirms sacensībām un sagaidīt tūlītēju uzlabojumu. Spirulīna ir dabisks vitamīnu, minerālvielu, mikroelementu avots ikdienas lietošanai ilgākā laika periodā, kas papildus lieliskajai uzturvielu avota funkcijai ir ar pozitīvu ietekmi uz izturību.
Spirulīna ir nopērkama gan pulvera, gan tablešu formā.
Makas sakne
Maka pieder pie tā sauktajiem adaptogēniem. Šo jēdzienu 20. gs. 30. gados ieviesa Krievijas zinātnieki. Par adaptogēniem viņi nosauca augus, kam bija vispārēja pozitīva ietekme uz organismu bez negatīvām blakusparādībām.
Adaptogēns ceļ organisma pretestības spējas, ļauj labāk piemēroties ārējiem apstākļiem, palīdz nostiprināt imūnsistēmu un atjaunot organisma minerālvielu krājumus, palielina enerģiju un izturību.
Maka satur daudzus mikrominerālus un palīdz pret jebkura veida stresu, jo normalizē endokrīnās sistēmas darbību caur hipofīzes, virsnieru un vairogdziedzera darbību, kas īpaši būtiska, ja saskaramies gan ar lielu emocionālu, gan fizisku stresu (treniņš, īpaši izturības sporta veidos (maratons, riteņbraukšana) ir liels stress organismam).
Virsnieru dziedzeris ir atbildīgs gan par kortizola, gan adrenalīna izdalīšanos. Kortizola, kas tiek dēvēts par „stresa hormonu”, funkcija ir mobilizēt organismu cīņai vai bēgšanai. Mūsdienās šādu eksistenciālu situāciju nav daudz, bet stresa situācijās mūsu organisms reaģē ar kortizola izdalīšanos tāpat kā sendienās, sastopot plēsīgu dzīvnieku vai naidīgu cilti. Pārāk liels daudzums kortizola noved pie proteīna zudumiem, muskuļu vājuma un atrofēšanās, kaulu masas samazināšanās sakarā ar kalcija izdalīšanos un nespēju to absorbēt. Paaugstināts kortizola daudzums būtiski pazemina miega kvalitāti, tādēļ nepieciešams gulēt ilgāk un rodas vēlme izmantot stimulantus (kafija, enerģijas dzērieni), lai atjaunotu enerģiju.
Makas sakne atjauno vispārējo organisma līdzsvaru, normalizē endokrīno sistēmu un vairogdziedzera darbību, kā arī sniedz organismam nepieciešamos mikroelementus. Tas ļauj gulēt dziļākā miegā, ļauj ātrāk un labāk atpūsties, līdz ar to nodrošina mūs ar lielāku enerģiju.
Čia sēklas
Čia sēklas patiesu popularitāti sportistu vidū ieguva pēc slavenās Kristofera Makdugala (Cristopher McDougall) grāmatas Dzimis, lai skrietu (Born To Run), kas vislabāk zināma kā galvenā grāmata, kas popularizēja minimālistu apavus (5 pirkstu – Vibram Five Finger un līdzīgos apavus) skriešanā. Grāmatas pamatā ir apraksts par indiāņu cilti Tarahumara Meksikā, kuras dzīvesveids un kultūra ir garo distanču skriešana. Dzīvojot ļoti skarbos, tuksnešainos kalnu reģionos, viena no pamata uzturvielām pirms garajiem skrējieniem šai Tarahumara indiāņu ciltij bija Čia sēklas ar cukuru un laima sulu (saukts par Iskiate jeb čilli čia).
Sportistiem čia sēklas ir noder, jo tās:
- Ir viegli sagremojamas un labi asimilējas
- Ir ļoti labs olbaltumvielu, kalcija, kālija un dzelzs avots
- Satur Omega 3 taukskābes
- Palīdz atjaunoties pēc slodzēm
- Palīdz saglabāt ķermenī ūdeni
Čia sēklās ir 16% olbaltumvielu (labs aminoskābju – glutamīnskābes, arginīna un asparagīnskābes avots), 31% tauku (lielākā daļa no tā neaizvietojamās Omega 3 un 6 taukskābes).
Hlorella
Hlorella ir vēl viena zaļā aļģe, kas ir uzturvielām pārbagāts pārtikas produkts un kuras lietošana atstāj pozitīvu ietekmi uz veselību un uzlabo sportiskos rezultātus. Hlorella tiek lietota, lai nodrošinātu organismu ar nepieciešamajām dažādajām barības vielām pēc fiziskas slodzes vai kā profilaktisks veselīgās pārtikas avots veselības stiprināšanai.
Hlorellas ir pats bagātākais hlorofila avots starp augiem un, līdzīgi spirulīnas aļģei, satur ļoti augstu olbaltumvielu koncentrāciju (līdz 60%, ietverot visas neaizvietojamās aminoskābes). Hlorellas sastāvā ir vitamīni C, E ,B, B12, neaizvietojamās Omega 3 taukskābes. Produkts ir bagātīgs svarīgāko minerālu – dzelzs, kalcija un magnija avots.
To lieto uzturā svara samazināšanai, enerģijas palielināšanai, imūnsistēmas stiprināšanai, organisma attīrīšanai un, lai palēninātu novecošanas procesu. Pētījumi liecina, ka Hlorella var samazināt augstu asinsspiedienu.
Hlorella ir viens no spēcīgākajiem organisma attīrītājiem. To izmanto, lai attīrītu asinis un organismu no vīrusiem, toksīniem, baktērijām un smagajiem metāliem, stimulētu jaunu audu un šūnu veidošanos.
Guarana
Guarana ir augs, kas plaši lietots enerģijas un sporta dzērienos. Guarana satur līdz četras reizes vairāk kofeīna kā kafija, līdz ar to tā darbojas kā stimulants. Kā kofeīna produkts guarana uzlabo izturību, koncentrāciju un prāta spējas. 2007. gada janvāra žurnālā Psychopharmacology Nr.21 tika publicēts pētījums, kas apstiprināja, ka nelielu dozu (37,5 līdz 75 mg) guaranas pulvera lietošana uzlabo ilgtermiņa atmiņu, garastāvokli un koncentrācijas spējas.
Guaranu lieto pirms sacensībām vai intensīva treniņa. Guarana var pacelt asinsspiedienu un paātrināt sirdsdarbību, tādēļ lietot tikai, ja nav veselības problēmu.
Visi aprakstītie produkti nopērkami Raw Garden veikalā Skolas ielā 12, Rīga un internetā www.sunsuperfoods.lv. Izmantojot Noskrien.lv lojalitātes karti, saņemsiet 10% atlaidi. Visi aprakstītie augu valsts produkti ir bioloģiski aktīvi, dabiski un sertificēti bio produkti bez rūpnieciski pievienotām papildvielām.
pēc šī pavērsies jaunas skrejamās čakras
Apskatījos mājas lapu – ir interesants arī vietējo produktu piedāvājums, mums būtu jācenšas pārtikt no produktiem, kas ir auguši maksimums līdz 500 km no dzīves vietas.
Kopš ziemas, kad atceros, iedzeru šīs firmas spirulīnas tabletes. Neko sliktu vai labu pateikt šobrīd nevaru, vienīgi mulsina ieteicamā dienas deva – no 20 tabletēm dienā (sportistiem no 40 tabletēm dienā)!! Salasījos viskautko Googlē par spirulīnu un tagad dzeru ne vairāk kā 5-10 tabletes dienā.
Atļāvos tekstu mazliet pieslīpēt. ;) Dažas rakstības kļūdiņas u.tml., ne būtību.
Patiess prieks, ka pamazām pievēršamies dabīgajiem spēcinošajiem līdzekļiem. Ieteiktu tomēr pieturēties pie pašu brīnumzālēm :) Latvijā taču arī simtunviens augs audzējams ko var lietot ikdienā ar šīm pašām īpašībām+ Gan elpošanai, gan muskuļiem, asinsritei, enerģijai un visam citam. Dižzirdzene, lupstājs, naudulis, labi aug arī leizeja, citronliāna, zeltsakne, Jiagulan, ehinācija utt. Maccas sakni arī var tepat izaudzēt, nebūs no otras pasaules malas nākusi, sēklas tik laicīgi pasūtat! Pagāšgad pamēģināju, nav pārāk dārgi, svaigi un spēcīgi, pulverī maltai mantai diemžēl ļoti ātri pazūd liela daļa labuma. Un novērtējam, ka mūsu platuma grādos augušajam lielāks visādu vitamīnu sastāvs! :)
Piekrītu Vaivaram!Spirulina un droši vien arī pārējie ir marketinga triks. Skatieties un klausieties doktoru Agapkinu, kā viņš velk gaismā šos blēdīgos reklamatorus!
Spirulina nav slikta bet lai no tās būtu labums, tā ir jāēd ap 100g dienā, nevis daži desmiti tablešu.Parēķiniet cik tas maksā!
Nestrīdos, ka šie visi, izņemot Guarinu, patiešām uzlabo veselību. Bet nu problēma jau tā, ka tie visi dabiskie līdzekļi arī nenormāli dārgi maksā. Daudz lētāk ir lietot sintētiskos vitamīnus, piemēram, tos, ko piedāvā dion sportlab, par 8.40Ls uz 2 mēnešiem.
šis čalis finišēja sestais 2009.gada Ultramaratona Pasaules čempionātā Havaju salās un bija vadībā pēc pirmās dienas
http://www.richroll.com/nutrition/4-superfoods-youre-not-eating-but-should-be/
Šī informācija lieliski korelē ar Prokopčukas (un manis pirms gada šajā pat lapā:)) teikto, ka mēs vienkārši ēdam par daudz. Ja ēd, tik cik tiešām nepieciešams, nemaz nebūs dārgi. Bet meklējiet analogus Latvijā augušus produktus vai audzējiet paši.
Var jau uzkost arī sēkliņas, aļģes un saknītes, taču man pēc maratona nekas nešķiet labāks par brangu porciju liellopa steika.
Tajā pat laikā spēju saprast arī sacīkšu zirgus, kuri, lai uzlabotu savu ātrumu un paātrinātu atjaunošanos pēc slodzēm, savu kolēģu steika vietā izvēloties ēst spirulīnas aļģes. :)