Biedriem

Komanda piedalās

VSK Noskrien Facebook profils

Kāpēc sievietei ir labi skriet?

women-running-on-the-beach

Skriet ir labi. To zina katrs, it sevišķi nedēļu pirms Rīgas maratona, kad visās populārās skriešanas vietās jāierīko luksofori un atgriežoties mājās no ballītes nejutīsies vientuļš, jo pat septiņos rītā jau būs kāds skrējējs. Skriet ir labi, gan veselības un nepieciešamo fizisko aktivitāšu dēļ, gan stresa noņemšanas un garastāvokļa uzlabošanas dēļ. Bet kāpēc tieši sievietei ir labi skriet?

Āda. Skriešana padara ādu veselīgāku. Skrienot tu liec savai sirdi pukstēt straujāk un asinīm riņķot ātrāk, tādējādi piegādājot ādai krietnu devu svaigu, ar skābekli bagātu asiņu. Visas skrējējas ir veselīgi sārtas. Un tas patiešām ir skriešanas nopelns. Vienīgi atceries – skrienot ir ļoti svarīgi daudz uzņemt šķidrumu. Un vēl – lai arī sievietes svīst daudz mazāk nekā vīrieši, to nevajadzētu uzskatīt kā priekšrocību.

Skriešanas laiks un vieta. Skriet var jebkurā diennakts laikā un tas nav jāsaskaņo ar sporta kluba vingrošanas nodarbību grafiku. Skriet Vakarā pēc darba tiekot vaļā no dienas laikā uzkrātā stresa, pa dienu pusdienas laikā, vai no rīta pirms došanos ikdienas gaitās. Sievietēm ieteicams ir skriet tieši no rīta. Pirmkārt jau drošības dēļ. Statistika rāda, ka sievietēm pārsvarā tiek uzbrukts vakaros. Otrkārt, no rītiem reti kas var iztraucēt skrējienu, ne vecāku sapulces, ne draudzenes, ne vīrieša pēkšņā ideja doties uz kino. Un treškārt, jauki iesākt dienu ar fizisku slodzi, dušu un sārtiem vaigiem. Skrējējiem nav vajadzīgs dārgs aprīkojums un pat ārzemju komandējumos, atpūtā ar ģimeni pie dabas nav jāizlaiž neviena skriešanas reize.

Socializēšanās. Neaprakstāmas sajūtas ir atrasties daudzu tūkstošu skrējēju pūlī. Visi tik apņēmīgi, pārliecināti un priecīgi. Un atsaucīgi. Skrējējiem vienmēr būs par ko parunāt un viņiem tas interesēs. Pie tam sievietei ir lielākas priekšrocības garajās distancēs. Vīrietis ar savu spēku var ļoti ātri veikt īsas distances, bet sieviete var viegli noskaņot sevi skriet vienmērīgi savā ātrumā un tas padara viņas par ļoti piemērotām pusmaratona un maratona distancēs. Sievietei būtu labi skriet ar kādu kopā, vīrieti, suni, vai citām sievietēm, jo tā būs daudz drošāk un lielāka motivācija neizlaist skrējienu.

Mēnešreizes. Skriešanai ar mēnešreizēm nav nekāda sakara. Sievietei var un vajag skriet mēnešreižu laikā. Grūtāk ar fiziskām aktivitātēm ir citā laikā, nedēļu pēc ovulācijas vai nedēļu pirms mēnešreizēm. Tajā laikā hormonu līmenis ir visaugstākais, kas liek elpot daudz biežāk fizisku slodžu laikā, tādejādi padarot tās daudz grūtākas. Skriešanas laikā organisms izstrādā tādu vielu kā endrofīnu. Tā rada laimes un labsajūtas efektu, kā arī atvieglo sāpes. Gadījumā, ja skrienot samazināt mēnešreizes, vai tās paliek pavisam gaišas un vieglas, tad iespējams ir problēmas ar pareizu minerālvielu uzņemšanu.

Grūtniecība un mazs bērns. Ja grūtniecība norit kā paredzēts, skriet tās laikā nav īpaši bīstami un to var daīt pat līdz trešajam trimestrim. Vienīgais, no kā jāuzmanās – ķermeņa pārkaršana. Interesanti gan, ka zīdaiņiem ne visai garšo piens, kas radies pēc skriešanas. Iemesls – tajā ir pienskābe, kas padara mātes pienu jūtami skābāku.

Veselība. Zinātnieki ir atklājuši, ka sievietei kura regulāri skrien samazinās par divām reizēm iespēja saslimt ar krūts un dzemdes vēzi, kā arī pa divām trešdaļām samazinās risks saslimt ar diabētu. Skriešana, kā jau jebkura regulāra fiziska aktivitāte, uzlabo asinsriti, stiprina sirdi un vairāk pasargā no dažādām asinsrites un sirds saslimšanām. Skriešana tiek uzskatīta par pašu labāko sirds un asinsvadu fitnesu. Lai arī pārāk daudz skrienot var iedzīvoties traumās, bet tik un tā ikdienas situācijās tās piemeklēs mazāk, jo skrienot kļūst veiklāks un koordinētāks. Un smēķēšana. Skrienot ir viegli saprast ko tā nodara plaušām un tāpēc atmest.

Veselīga ēšana. Skrienot ir kārtīgi jāēd. Vairākas stundas pirms skriešanas. Mēģinot zaudēt svaru mazāk ēdot un vairāk skrienot var panākt tieši pretēju efektu. Organismam iestāsies panika un tas par katru cenu centīsies atjaunot un pat palielināt tauku rezerves. Skrienot ātri vien konstatēsi, ka labāk ir ēst pārtiku kas dod enerģiju, jutīsi ka kārtīgas brokastis ir ļoti svarīgas, un pēc vakara skrējiena vairāk gribēsi kādu augli vai dārzeni un nevis cepešus. Skrienot un nemainot savus ēšanas paradumus mēneša laikā var zaudēt divus kilogramus.

Apģērbs. Skriešanai nav nepieciešams speciāls apģērbs, lai arī daudz patīkamāk ir skriet tieši skriešanai piemērotā apģērbā. Skriešanā pats galvenais ir vēlme skriet un labi apavi. Skriešanu uzskata par traumatisku fiziskās slodzes veidu mugurai, bet speciāli sievietei domāti apavi un speciāli skriešanai domāti apavi, šo visu samazina un novērš. Apaviem ir labi jāder, un ilgi skrienot jārēķinās ka kāja nedaudz piepamps, tāpēc apaviem vajadzētu būt par pus izmēru lielākiem nekā vajag.

Biežums, ilgums, ātrums. Vispārējai veselībai būs vajadzīgs skriet trīs reizes nedēļā vismaz trīsdesmit minūtes. Lēni skrienot trīsdesmit minūtēs var noskriet gandrīz piecus kilometrus. Zinātnieki ir izpētījuši, ka skrienot četrdesmit minūtes plaušās sākas pilnvērtīga gaisa apmaiņa un tās sāk attīrīties. Bet lai ar skriešanu panāktu vērā ņemamus svara zudumus un tos noturētu, ir jāskrien vismaz stunda un piecas reizes nedēļā. Skriet vajag tik ātri lai nebūtu pa grūtu. Lielisks veids kā to noskaidrot ir skrienot sarunāties. Ja to var bez piepūles darīt, tad ir pareizais skriešanas ātrums.

Garastāvoklis. Skriešana tiek uzskatīta par pašu efektīvāko veidu stresa samazināšanā. Ne tika tāpēc ka izdalās endrofīns un organisms paliek laimīgāks, skrienot var mierīgi apdomāt dienas notikumus, nomierinās prāts un tas atbrīvojas jaunām idejām, kā arī skrienot var iegūt tik vajadzīgo laiku pašam ar sevi. Skrienot kopā ar ģimenes locekļiem var uzzināt kā tiem klājas un pavadīt kopā vairāk laika.

No Signis Vāvere bloga

26 komentāri rakstam Kāpēc sievietei ir labi skriet?

  • andiss

    Nez vai tā var Picasso gleznu izmantot :) Tomēr populārs darbs, kāda autortiesību aģentūra var noprotestēt

  • Kad noprotestēs, tad noaminīsim ar mūsu skrienošām sievietēm. Bet vispār jau mēs ar to naudu nepelnām.

  • Diemžēl diabētu neietekmē ne tas, cik daudz saldumus Tu ēd, ne tas, cik daudz skrien. Tā ir iedzimta slimība un var parādīties pat tad, kad visintensīvāk sporto.
    Bet patīk šādi iedvesmojoši raksti un ar visām 4ām esmu par skriešanu. Gan sievietēm, gan vīriešiem.

  • marta

    skriehsana eniveij ilgstošā laika periodaa traumee mugurkaulu un no taa iisti nevar izvairriities ar labu apavu lietošanu

  • Marta, kur ņēmi šādus datus? :)

  • Hmm, bet varbūt no tā var izvairīties, izvairoties no apavu lietošanas?.. ;)

  • OreMan, Tu pats tici tam? :) It īpaši, ja skrieni pa asfaltu vai kādu cietāku virsmu? :)

  • Nē, nu tas tā vairāk joka līmenī ;) Bet es ticu tam, ka kāju (pēdu) ilgākā laika posmā iespējams `sakačāt` tiktāl, lai tā būtu apveltīta ar lielisku dabisko amortizāciju, elastīgām saitēm, perfektu lokanību. Protams, atteikties no apaviem un sākt skriet basām kājām pa asfaltu būtu tīrais neprāts! :)

  • sieviete40...

    Nu, palasījos es te komentārus un visādas gudras lietas, bet atbildi savam jautājumam tā arī neradu. Skrienu otro sezonu, bet tā arī nekas nesanāk. Skrienu apm.2x-3x nedēļā pa apm. 30.min. Noskrienu apm.200m un vairāk nevaru, sirds kāpj pa muti laukā.Tad kādu brīdi ātri eju,kad elpošana normalizējas, tad atkal skrienu. Skriet cenšos lēni. Tā arī nesaprotu, ko daru ne tā. Laikam jau nepareizi elpoju, bet kā to var iemācīties darīt pareizi??? Skolas laikā (sen)biju izcila sprintere, bet krosu nekad neesmu varējusi noskriet. Vēlēšanās skriet un motivācija ir liela. Neesmu mazohiste, bet izskatās, ka pagaidām tikai sevis piespiešana, rada gandarījumu.

  • Oma

    sieviete40…, arī sprinteri elpo, tāpēc, ja esi bijusi izcila sprintere, tad elpot Jums būtu jāmāk. Sprinteri iesildoties paskrien ne tikai 100m.

  • sieviete40...

    Tur jau tā lieta, ka nebija nepieciešamība iesildīties. Noskrēju 100m, tik ilgam laikam elpa pietika un tālāk vairs neskrēju. Tā izcilība bija tikai skolas mērogā un dažās “spartakiādēs”, trenējusies skriet nekad neesmu

  • pikols pikols

    pareizi jau sāki 3x nedēļā, tā gudrāk tas būtu jāskrien kamēr puls uzkāpj līdz 145, tad pāriet soļos līdz nokrīt līdz 120 un atkal no jauna sāk skrietpēc iespējas ilgāk šajās pulsa robežās un vajadzētu treniņa garumu ap 40 min un varētu katru nākamo nedeļu likt klāt 10%, ja ir vēlēšanās, apmēram 2 mēnešu laikā varēs noskriet visu gabalu bez apstājas, un tad 15% no treniņa laika varēsi pasprintot, un tad var sameklēt kādu no programmam atiecigi kam gribi gatavoties, kaut vai no runners world un aiziet, jeb skaties šīs lapas forumā tur komentāri par šo temu ir daudz. lai veicas

  • Armands85 Armands85

    Manuprāt visgudrāk ir: 1) aiziet uz kādu sporta labaratoriju (piemēram, vipsport.lv) un iziet slodzes testu uz skrejceļa – tur tev noteiks aerobo un anerobo slieksni un arī pastāstīs ko tās pulsa zonas nozīmē kā arī sniegs citādu noderīgu informāciju. 2) Nopirksi pulsometru: cik zinu vislētākie ir Sigma un tādu var iegādāties ZZK velo veikalā pa padsmit latiem. 3) Izdomā, kādai distancei gribi trennēties, un atrodi trenniņu programmu, kas atbilst tavai pašreizējai sagatavotībai. 4) Sāc trennēties.

  • sieviete40...

    Paldies visiem! Laikam sākšu ar pulsometra iegādi.Nu, ja tas pulss nekritīsies, tad turpināšu uzjautrināt rajona iedzīvotājus un tizli skriet!

  • sieviete40 – kas ir tizla skriešana? :) Nu jau gan pateicāt ;) esmu redzējis tizlu skriešanu, kad aiz muguras klabina tā, it kā skrien kāds kam ap 100kg un sliktiem apaviem – ka tu priekšāskrējējs nevari normāli paskriet … tādu tizlu skriešanu es izbaudīju Valmieras maratonā, kad dabūju palaist pa priekšu un tikai kādus 2km līdz finišam noķert un aizmukt no konkurenta :)

    Tizli – nav lēni skriet – tā nav diagnoze, arī par pulsu – tā nav diagnoze mūžam, bet gan konkrēta fakta konstatācija konkrētajā laikā ….

    Daudzi nevar (negrib) vispār noskriet pāris kilometru, kad jau “jānes uz kapsētu” … par kādu vēl tizlumu te smaidīsim – skriešana ikdienas treniņā ir dzīves stils un lielie smaidītāji ir tie, kam skauž!

    Pulsa lielums (pie vienādiem ātrumiem)mainās ar trenētību, tāpat ar vecumu … un nav obligāti jāvalkā pulsometru, bet, ja tāds ir, tad ir papildus kontroles mehānisms …

  • indra

    Runājot par tizlumu, Juri, – savā ziņā es arī esmu tizla, jo vairāk trenējos, jo lēnāka palieku. Un neskrienu tač pirmo gadu :(

  • Indra, tikai nevajaga celt paniku – tā nu noteikti nav … te ir kāds daudz vienkāršāks izskaidrojums …

  • sieviete40...

    Mošķis – nu, reizēm man garām paskrien arī citi skrējēji, bet viņiem nav jāpāriet uz soļiem!!!Un tad es jūtos tizla, jo NEVARU VAIRĀK PAR 200m noskriet, un, iespējams, es arī “klabinu”, jo agrāk (jaunībā, skolas laikā) skrēju tikai uz pirkstgaliem ,bet tagad skrienu uz pilnas pēdas un, droši vien, zeme dimd!

  • sieviete40, daudzi ir sākuši no mazumiņa un pat skrien maratonus, tā kā nav ko kaunēties no saviem metriem …

    Iesāc ar to, ka soļo, un ja ir aicinājums, pārej uz skriešanu … un tā pamīšus …

    Kurā LV daļā dzīvo? Ja esi Rīgā, tad Mežaparkā, ja nekļūdos, reizi vai vairākas reizes nedēļā ir treniņi speciāli sievietēm …

  • sieviete40...

    Vispār dzīvoju Mežaparkā. Cik saprotu, tad “bauda skriet Mežaparkā” un veikala “Maratons” pasākumu sezona ir beigusies. Nu nekas, līdz nākošajai sezonai turpināšu “klabināt” vienatnē.

  • sieviete40, ja ir vēlme, piedalies kopā ar mums iekš Ozolnieku Rudens pusmaratona – ir arī mazākas distancītes – 2,2km un 5km … būsi aicināta piedalīties! ;)

    http://www.noskrien.lv/kalendars/ozolnieku-pusmaratons/

  • sieviete40...

    Paldies! Bet es no kauna zemē ielīdīšu ar savām skriešanas spējām. Vēl patrenēšos un tad, varbūt…

  • Andulis

    Man jau liekas, ka skrienot cilvēki – arī ātrie – tomēr vairāk domā un satraucas paši par SEVI, pārlieku nepūloties CITUS pētīt un apcerēt. :) Tātad kaunināt Ozolniekos diez vai kāds gribēs.
    Domāju, ka – pamanīšanas gadījumā – drīzāk saņemsi kādu uzmundrinošu vārdu.

    Pašai zemē līst nevajag – NEKĀDĀ gadījumā, neatkarīgi no spējām. Tas gan skriešanai traucētu… :))

  • […] to ka sievietei ir labi skriet, mēs esam jau rakstījuši. Un izskatās, ka tieši daiļais dzimums ir ņēmis to vērā un grib ne tikai skriet skriešanas […]

  • Trinitija

    sieviete40…
    Iesaku šo – http://www.runnersworld.co.uk/racing/six-week-beginner-5k-schedule/67.html Esmu tikusi līdz piektajai nedēļai.
    Šis grafiks sadala skriešanu iespējamās vienībās, gabaliņos un rezultāts ir labs, palasi arī citu lietotāju komentārus!

  • Gunita

    Labdien! Kā pareizi elpot skriešanas laikā?

Komentēt

  

  

  

Pievienotais komentārs var uzreiz neparādīties. Nevajag dubultā.