Sākšu ar to, ka ideja nav mana. Pirmoreiz ko tādu dzirdēju, kad kāds amerikānis bija apņēmies izskriet visas Sanfrancisko ielas. Pēc tam salīdzinoši nesen medijos figurēja viens latviešu bāleliņš, kurš ar velo izbrauca visas Londonas ielas. Tas atgādināja man par šo ideju un lika aizdomāties par ko līdzīgu. Un tad jau covid laikā Velomens soctīklos nopublicēja savu izbraucienu pa visām Baložu ielām. Tas apvienojumā ar ikdienas maršrutu apnikumu beidzot manu vēlmi pēc līdzīga varoņdarba sakāpināja tiktāl, ka nolēmu arī es ķerties klāt šādam izaicinājumam.
Par laimi un diemžēl vairāk kā divus gadus dzīvoju Salaspilī. Par laimi, jo pilsēta ir neliela un ielu nav daudz, bet diemžēl, jo skriešana šeit nav pati aizraujošākā – divi virzieni, kurp doties, izejot no mājas, un, ja jāskrien kas garāks, tad neizbēgama šķiet riņķošana pa vienām un tām pašām ielām. Un tā ir lieta, kas man ikdienas skrējienos ļoti nepatīk.
Tā nu kādā aprīļa dienā ielu ideju izvedu skrējienā. Notika tas bez rūpīgas iepriekšējas plānošanas un bez kartes rokā. Sāku no vienas pilsētas malas un ar katru skrējienu arvien paplašināju savus apvāršņus. Kad bija veikti kādi 5 skrējieni, sāku meklēt rīku, ar ko to visu skaisti apvienot vienā kartē, lai izsekotu, kur jau esmu bijusi un kur vēl nē, jo visu paturēt galvā sāka kļūt arvien sarežģītāk. Jāatzīmē, ka savu izaicinājumu uzsāku no nulles, pirms idejas realizācijas saskrietās Salaspils ielas neņēmu vērā.
Biju dzirdējusi par Strava Heatmaps, bet tā kā šī funkcija ir aplikācijas maksas versijā, un es nebiju droša, vai atbilst tieši manām prasībām, tad iesākumā mēģināju rast kādu bezmaksas risinājumu. Pēc neilgiem meklējumiem uzgāju un paliku pie Statshunters – izskatījās vienkārši – jāizveido savienojums ar savu Strava aplikāciju, jāizveido filtri, pēc kuriem atlasīt vēlamos skrējienus un viss tiek skaisti salikts uz kartes. Tā kā izaicinājuma laikā sanāca skriet ne tikai Salaspilī, tad Stravā visus izaicinājuma skrējienus apsaucu par “ielas” un tos pēc tam Statshunters aplikācijā varēju atfiltrēt pēc šī nosaukuma. Tas man deva papildus datus – iespēju noteikt izaicinājumam veltīto skrējienu skaitu un kopējo garumu. Iespējama arī filtrēšana pēc datuma, aktivitātes veida un citiem parametriem.
Likās jau, ka šis būs vienkāršs pasākums – cik tad te to ielu? – kādi 10 skrējieni un lieta darīta. Tā tas, iespējams, varētu būt, ja iepriekš plānotu maršrutus un “nedublētu” ielas, t.i. katru skrējienu sāktu no tam izdevīgākās lokācijas. Nē, negribēju tā visu sarežģīt, tāpēc skrēju visus skrējienus no mājām, attiecīgi tuvākās ielas, kas ved no un uz mājām tika “nosegtas” ļoti daudz reižu. Kā arī neiespringu uz rekordu – to izdarīt ar pēc iespējas mazāku skrējienu skaitu. Kad uzsāku, vēl biju maratona treniņplāna jūgā, attiecīgi ielu izskriešanas distanču garumi tika pakārtoti treniņplānam ar minimālām nobīdēm, ko prasīja nokļūšana mājās no vietas, kur biju aizskrējusi.
Karte pret realitāti
It kā jau viss liekas elementāri – redzi ielu – skrien pa to. Tomēr realitāte ievieš savas izmaiņas. Piemēram – kartes ir dažādas. Pašā Heatmaps var izvēlēties deviņus dažādus karšu attēlošanas veidus. Kā arī ielas kartē ne vienmēr ir ielas arī dzīvē, un otrādi.
Piemēram, attēlā zemāk Klusā iela kartē palikusi neizskrieta. Dzīvē tā ir pļava, kurā, iespējams, var, bet varbūt arī nevar atrast asfalta atliekas šai ielai. Un Zvaigžņu iela dzīvē ir taciņa starp dārziņiem, kas izskatījās necilāka par paralēlo taciņu, kuru izskrēju es. Saskaroties ar šādām neatbilstībām, nonācu pie secinājuma, ka iepriekš uzstādīti nosacījumi būtu bijuši noderīgi, taču grūti tos bija izveidot, kamēr nezināju, ar ko nāksies saskarties.
Vēl daži no ielu piedēkļiem, kas kartē rādās neizskrieti, lielākoties bija ielas turpinājumi slēgtās teritorijās.
Vēl viena lieta, par kuru nevarēju iedomāties, kamēr nenonācu konkrētajā vietā, ir daudzstāvu māju kvartālu iekšpagalmi. Tā ir kaut kāda maģiskā pasaule. Lai kā liktos, ka izskrēju visus celiņus un taciņas, aplūkojot to pēc tam kartē, vienmēr atradās kāds neizskriets ielas posms (skat. attēlā zemāk – atzīmes ar zilu), bet pat vairākkārt gadījās, ka biju izskrējusi posmus, kuru kartē nemaz nav (attēlā – ar dzeltenu). Par šo tad arī sapratu, ka būtu noderējuši kādi iepriekš noteikti nosacījumi un sagatavošanās. 1) Vai vispār skriet iekšpagalmu teritorijās, vai nē. 2) Ja skriet, tad gan ar karti, un izskriet tiešām tikai kartē atrodamās ielas, jo skrienot dabā, ne vienmēr ir redzamas atšķirības starp tiem celiņiem, kas ir iezīmēti kartē un tiem, kas nav. Šeit tad arī nopriecājos, ka savu izaicinājumu veicu Salaspilī nevis Rīgā, jo, mēģinot iedomāties, kā būtu skriet kādā no Rīgas guļamrajoniem… Es nemaz nevēlos iedomāties.
No guļamrajoniem pie privātmāju ciematiem. Šeit sanāca veikt pārīti principiālu pārkāpumu. Manā ceļā gadījās pāris privātmāju ciematu, kur priekšā aizlieguma zīmes. Par laimi augstos mūrus ar dzeloņstieplēm vēl laikam nebija paspējuši uzbūvēt, tāpēc izmantoju šo nepilnību un tomēr caur šiem ciematiem izskrēju un jaunas ielas apguvu.
Kopumā šī bija interesanta izklaide un laba iepazīšanās ar pilsētu un apkārtni, tiku ārā no ikdienas skriešanas rutīnas un maršrutiem. No pirmā acu uzmetiena Salaspils ir visnotaļ garlaicīga pilsēta, tomēr, kad ieskrienas, tad var i pa Botānisko dārzu paskriet, i bijušā kodolreaktora ēku atrast, i pamaldīties pa pamestu Fizikas institūta ciematiņu.
Kādā brīdī gan iezagās arī apnikums un sagribējās vienkārši paskriet, lai izvēdinātu galvu, kas nesanāk, ja jādomā par ieplānoto maršrutu.
Nobeigumā:
Intereses pēc apskatījos, cik daudz esmu izskrējusi Rīgu. Diezin vai to saņemtos izskriet “no nulles”, bet, skatoties attēlu, šķiet, ka neapgūtās ielas gan varētu kādreiz saņemties pievarēt. Tas noteikti būtu vieglāk kā uzrakstīt par to.
Nu, kurš būs pirmais?
Linda kaut kad vasarā Twiterī(?) par Salaspils ielu izskriešanu bija ierakstījusi. Atcerējos tad arī es par latvieti, kurš izbrauca visas Londonas ielas un nolēmu arī es dažādot skrējienus un izskriet Jelgavas ielas. Pavisam nedaudz ir atlicis. Mēģināšu būt pirmais, kurš Jelgavu izskries. Kāds vēl var saņemties un apsteigt :D https://www.dropbox.com/s/6r2ts3wvrtmbram/map.JPG?dl=0
Jauka ideja. Pats galvenais – realizēta. Apsveicu! Tagad saprotu tos dīvainos (dažbrīd likās, pilnīgi neloģiskos) maršrutus, ko skatījos Stravā.
Es kādus gadus 6 atpakaļ, mēģināju realizēt šo ideju mazākā mērogā – izskriet viena garā treniņa laikā visus Mežaparka asfalta ceļus. Toreiz neizdevās (nebiju pienācīgi sagatavojies un skrēju bez kartes) – vairāki ceļi palika neizskrieti.
Ak, redz, kur tas āķis, kāpēc Linda gar mana [deklarētā] mitekļa logiem skraidījusi! :))
Jāteic, nemaz nezināju par pārcelšanos uz Salaspili. Tas likās interesantākais šajā rakstā. Mazliet jocīga sajūta, kad reiz [senos laikos] telpiski tuvie noskrienieši nu mūk prom no metropoles, viens pēc otra, uz dažādām pusēm…
Pats Salaspilī drusku skraidīju deviņdesmitajos gados (1990.-2000.). Jāteic, vēlme katru mazo ieliņu vai iekšpagalmu izlūkot gan toreiz neradās. Mēģināju reizēm lielākus apļus uztaisīt, tālāk aizskriet, vienlaicīgi arī ģeogrāfijas zināšanas audzējot. Nu, katram laikam un cilvēkam savs.
Toreiz tādu aplikāciju arī nebija. Kā smejies, “esamība nosaka apziņu” :)
Ideja pati, protams, laba. Pierādījums, ka skrējēji ir tauta ar neizsīkstošu izdomu. Nākošais solis aiz populārajiem LV kontūras skrējieniem?
Varbūt par sava lielciema/mazpilsētas/lielākas pilsētas visu ielu izskriešanu var kādu jaunu VSK Noskrien virtuālo nozīmīti izgudrot? Nezinu, kā to kontrolētu, taču mūsdienās gandrīz jebkas šķiet iespējams.
(No otras puses – var jau būt, ka tās nozīmītes ir noiets etaps…? Labi, šī ir cita tēma, neturpināšu.)
Jā, Sominen, tas bija Tviteris, kur redzēji. Kaut kur gribējās padalīties ar paveikto, laikam jau nojautu, ka apraksts tik ātri neuztaps :D
Ar kādu rīku Tu “skaiti” savas ielas?
Mūsu Dzenis ar šo nodarbojas. Cik esmu sapratis Sigulda un Limbaži ir done.
Paldies par rakstu, ļoti interesanti. Pāris reizes pamēģināju plānot šādu maršrutu, kurā izskrien kāda noteikta gabaliņa visas ielas. Sākumā liekas vienkārši, un tad tu sāc pīties, kuras ielas ir izskrietas, kuras nav, kopējā kilometrāža arī diezgan strauji savācas :) Šis labs motivācijas izaicinājums.
Es paslinkoju atrast kādu foršu appu, kas tos maršrutus saliktu kā video – vienu pēc otra, tad varētu smuki redzēt arī manas ķibeles, kad izskrienu kādu rajonu pēc pašas domām pēdējo reizi, bet, ielādējot skrējienu un skatoties kartē, nākas secināt, ka tomēr kāda iela ir izsprukusi un kāds no nākošajiem maršrutiem jāieplāno ar neizdevīgu līkumu vēlreiz caur to nolāpīto rajonu. :D
Tehniskie un ne tik slinkie varētu palīdzēt tādu rīku atrast. :)
Cik esmu sapratis, tad šis labi attīsta orientēšanās un rogainingu prasmes. Nu vismaz optimālā varianta atrašanā. Cik tev, Linda, sanāca kilometrāža projektam?
kopējā kilometrāža ir 274km, bet tas ir ar daudzu maršrutu dublēšanos, jo man nebija mērķa izskriet ar minimālu skrējienu skaitu un skrējienus vienmēr sāku no mājām.
Nosedzot visas ielas bez atkārtošanās, kilometrāža būtu krietni mazāka.
Gan jau ir kāds rīks, kas arī to varētu izmērīt.
Šo es gribēju jau pagājušajā vasarā izdarīt, bet, sasodīts, man patīk viens un tas pats maršruts katru dienu un patīk riņķot stadionā. :D
Jāpadomā kārtīgāk, varbūt šogad jāsaņemas.
Baidos, ka lieta nav tik vienkārša. Matemātikā šo problēmu sauc par Eilera cikla atrašanu grafā. Šāda lieta – izskriet visas ielas bez atkārtošanās – iespējama vien tādā gadījumā, ja visos krustojumos satiekas pāra skaits ielu atzarojumu. Ja būs kaut viens krustojums, kurā satiekas, piemēram, trīs ielas (tāds kā T veida krustojums), tad augstākminētajai problēmai neeksistē atrisinājums 🙂
Jā, piekrītu. Tāpat ir arī ar ielām, kas beidzas strupceļā, tās neizbēgami sanāk nosegt 2x.
Varu pārformulēt savu sakāmo – “Nosedzot ielas ar iespējami mazāko atkārtošanos skaitu,[..]”
Atceros kā .Linda trenkāja mūs pa Teikas ieliņām un lika mācīties alfabētu. Toreiz spējām apgūt pirmos četrus alfabēta burtiņus.
Tagad laikam pievērsusies programmēšanai?
Strupceļi pakļaujas tam pašam likumam – ja iela beidzas strupceļā, tad šīs ielas gals uzskatāms par krustojumu, no kura atzarojas tikai viena iela, kas ir nepāra skaits atzarojumu..
Šis gan feini. Būs savā miestā jāpamēģina takās🤔
Ļoti labs!:)
Paldies! Uzzināju par šādu aplikāciju. Jau sen gribēju visus savus maršrutus redzēt vienā bildē. Žēl tikai, ka Stravu lietoju tikai dažus mēnešus.
@GintaG – es izmantoju līdzīgu servisu – https://citystrides.com, tas ļauj sinhronizēt ar Garminu (un arī ar mapmyrun, Runkeeper). Vienīgi mīnuss bezmaksas versijā ir tāds, ka sinhronizācija notiek ļoti lēnu – manus 1100 skrējienus sinhronizēja aptuveni divas nedēļas. Jaunie skrējieni gan uzreiz parādās.
Linda, es lejuplādēju katru skrējienu gpx. Pēc katra skrējiena to pielipināju klāt iepriekšējiem ar https://joewein.net/bike/gpxmerge/. Vizualizēšanai un paršruta plānošanai (arī skrējiena laikā) izmantoju https://vesture.dodies.lv/ ielādējot kopējo gpx.
Citystrides teic, ka no 70 strideriem (soļotājiem) Linda izstaigājusi 12.53% Rīgas ielu (kopā 1788 ielas) un atrodas top trešajā vietā.
Man gan labāk tīk statshunter. Šamējs paķer klāt arī visus manus velo un tad sabāž viena kartē. Tad ielas noklājas vēl raitāk
Raitāk gan, bet tas tad vairs nav izskriešanas izaicinājums ;)
Protams, uzstādītie mērķi var būt dažādi. Galvenais nav noskriet? :D
Interesanta izklaide. Izskatās, ka Rīgas kartē, tev Divplākšņu skrienamtrases ir galīgi svešas.
Lieliska ideja! Visu cieņu.
Tieši esmu iegādājies jaunu Garmin gadgetu, kas seko arī līdzi GPS. Būs jāpamēģina!
Valodniek, kā tas “gadgets” būs pa latviski ? :D