Please consider registering
guest


Man ir ieteikums tiem, kam ledus kompreses liekas apgrūtinošas. Laba lieta ir speciālā gēla paka, noteikti nepieciešama mājā, kurā ir mazi bērni (un izrādās arī skrējēji), nopērkama aptiekās. To parasti tur saldētavā, lai traumu gadījumā nav jālieto pelmeņu iepakojums vai sasaldēts steika gabals. Šai gēla pakai ir arī otra lieliska funkcija, uzsildot mikrovilnī, tā ilgstoši saglabā siltumu, izmantot plaušu kaišu ārstēšanai. Pēdējā ziemā gan es ar to atkausēju arī aizsalušo benzīna bākas vāciņu. Bet tas jau ne pa tēmu.
Kad ārstēju savu sāpošo celi ar adatu terapijas metodi, tad daktere ieteica pēc slodzes celi pažēlot uzliekot tam kāposta lapu. Kas par prieku un pārsteigumu, šo metodi jau arī mana vecmamma allaž lika pirmajā vietā. Domāju, ja kāposts vēl būs stāvējis ledusskapī, vajadzētu darboties. Nu sliktāk noteikti nebūs.
05:32

24/04/2009

Nākotne izskatās rožaināka.
Reģeneratīvās medicīnas sasniegumu osteoartrīta pacientu ārstēšanā sāk izmantot jau četrās Eiropas valstīs
Kādēļ tieši osteoartrīts?
Ne tikai Latvijā, bet arī visā Eiropā cilvēki cieš no visdažādākajām reimatoloģiskajām saslimšanām – osteoartrīta, reimatoīdā artrīta, artropātijām un citām. Tomēr tieši osteoartrīts, kad locītavu novecošanās dēļ rodas audu bojājumi un skrimšļa nodilumi, tam kļūstot plānākam un sausākam, kā arī locītavu virsmas nelīdzenumi, sastopams visbiežāk. Bojājumi var skart locītavas gūžu, ceļu, plecu, mugurkaula kakla un jostas daļā, turklāt jo smagāks kļūst iekaisums, jo lielākus kustību ierobežojumus un stiprākas sāpes tas sagādā. Osteoartrītu atzīst par galveno iemeslu gados vecāku cilvēku kustīguma zudumam un fiziskajam nevarīgumam visā Eiropā. Piemēram, Vācijā vecuma grupā no 15 līdz 44 gadiem no osteoartrīta cieš gandrīz pusotrs miljons cilvēku, no 45 līdz 64 gadiem apmēram trīsarpus miljoni, bet pēc 65 gadu vecuma – jau 5 miljoni cilvēku. Lielbritānijā atbilstoši pa vecuma grupām – 500 tūkstoši, gandrīz trīs un četri miljoni britu. Kaut arī Spānijā kopējais osteoartrīta pacientu skaits ir divreiz mazāks nekā Vācijā, tomēr arī tur vecuma grupā virs 65 gadiem tas sasniedz gandrīz pārējo valstu līmeni osteoartrīta pacientu skaita ziņā (2006. gada dati).
Tā kā mēs – eiropieši – kļūstam arvien vecāki (tiek prognozēts, ka 2050. gadā
1/3 no visas Eiropas populācijas būs vecāka par 60 gadiem) un mums arvien vairāk nāksies saskarties ar osteoartrīta radītajām veselības problēmām, Eiropas Komisija atvēl nozīmīgas summas pētījumiem. Tā, ieguldot gandrīz 12 miljonus eiro, 2008. gadā tika dots starts 60 mēnešus ilgam projektam "Treat–OA", kurā sadarbojas 19 partneri (medicīnas universitātes) ne tikai no Eiropas, bet visas pasaules. Šobrīd gūts milzīgs panākums – ar preparātiem, kas izveidoti uz pieauguša cilvēka šūnu bāzes, un atbilstošu ārstēšanas tehnoloģiju likts pamats reģeneratīvajai medicīnai, kad bojātā un ar osteoartrītu slimā ceļa locītava spēj atveseļoties un atjaunoties. Četrās valstīs – Vācijā, Beļģijā, Lielbritānijā un Nīderlandē – jau notiek pirmo pacientu ārstēšana.
Pētījumu pamatā – pacientu gēni
Uzreiz gan jāteic, ka šī ārstēšanas metodika izmantojama, ja osteoartrīts cilvēka ceļa locītavas skrimšļus paspējis sabojāt tikai vieglā vai vidēji smagā pakāpē, tas pats attiecas arī uz meniska defektiem. Ja ceļa locītava jau cietusi smagi, piemēram, sprauga starp skrimsli un locītavu izzudusi pavisam, tātad skrimšļa tur vairs nav, arī izārstēt vairs neko nevar un atliek tikai rekonstruktīvā operācija jeb protezēšana.
"Tendence attīstīties osteoartrītam ir ģenētiski noteikta, taču svarīgi arī apstākļi – traumas, iekaisumi, liekais svars, nesaudzīga attieksme un nepareizs dzīvesveids, bet sekundāro osteoartrītu var izraisīt, piemēram, diabēts un citas slimības. Tomēr vieniem osteoartrīts attīstās un ir smags, bet citiem tas ir vieglā formā. Mēs šeit salīdzinām šīs pacientu grupas, veicam viņu gēnu pētījumus, kādēļ saslimšanas smaguma pakāpes ir atšķirīgas. Tāpat modelējam, kas notiek ar artrīta pacientu, tikai daudz ātrākā periodā, nekā tas notiek dzīvē," stāsta zinātnieks Toms van de Putte no Beļģijas medicīnisko pētījumu laboratorijas "TiGenix", kurā arī tapis inovatīvais medikaments ceļa locītavas ārstēšanai un atjaunošanai. "Strādājam pie zālēm, lai varētu pārveidot gēnus, kuri ietekmē osteoartrīta attīstību, kā arī ārstētu. Salīdzināt nepieciešams ļoti daudzus cilvēkus, tādēļ sadarbojamies ar slimnīcām, kurās veic ceļa operācijas, un ar pacientu atļauju mums piegādā audus."
Speciālists arī norāda, ka līdzšinējās osteoartrīta ārstēšanas metodes, piemēram, medikamentu injekcijas locītavās, palīdz locītavu "ieeļļot" tikai uz laiku, bet pēc tam tā atkal zaudē šķidrumu un kauli sāk rīvēties viens pret otru, liekot cilvēkam ciest sāpes. Savukārt jaunā terapija, kas sastāv no šūnu preparāta ievadīšanas locītavā un implantēšanas, būtiski spēj atjaunot audus, tātad tā ir ilglaicīga terapija. Atjaunošanās notiek 12 mēnešus ilgā periodā līdz pat klīniski pierādītiem uzlabojumiem 36 mēnešu laikā.
Vien jāpiebilst, ka osteoartrīta pacientiem Latvijā šis preparāts un metodika varētu būt pieejams nākotnē – tad, kad tas gan būs kļuvis lētāks, gan tiks plašāk izmantots.
***
Uzziņa
Osteoartrīts* visbiežāk skar:
Ceļa locītavas 48,4%
Pleca locītavas 31,3%
Kāju pirkstus 27%
Gūžas locītavas 25,7%
Roku pirkstu locītavas 25%
Potīšu locītavas 15,5%
Plaukstas pamatnes locītavas 14,4%
Latvijā ir ap 300 000 osteoartrīta pacientu, un tā ir lielākā reimatisko slimnieku grupa valstī.
* Dati no osteoartrīta ārstēšanas vadlīnijām Latvij
13:04
18/06/2010

Pēc Sigūldas skrējiena esmu dabūjis nelielu sāpi kreisajā celī. Sāp nevis pats celis, bet locītava kājas ārpusē un sāp tikai tad, kad ir noskrieti aptuveni 4 km. Pārējā laikā ir sjūta kad viss ir kārtībā. Cenšos neskriet vai skriet ļoti maz un reti. Vienmēr ir cerība, ka šoreiz varbūt nesāpēs, bet vienmēr viens un tas pats. Kā labāk darrīt kādas pāris nedēļas neko nedarīt vai brukt ar riteni, vai skriet ļoti maz, tā lai nesākās sāpes?
Armands85 said:
pikols said:
ja nav meniska problēmas, tad der visādas proceduras , glukozamīni utt, ja menisks, tikai viens ce3ļš iztīrīt, tādēļ tomēr vajadzētu ar kādu sprtisku ķirurgu pakonsultēties, tādu kas neaizliedz skriet ,bet gudro kad varēs atsākt.
Ko nozīmē menisks? hm...
http://lv.wikipedia.org/wiki/Menisks_%28anatomija%29
laiks tak izmantot arī mūsdienu tehnoloģijas un konkrēti Googles krustmātes (google.lv) bezmaksas pakalpojumus ;) Ieraksti vien meklējamo vārdu un spied ENTER ;)
vai arī http://lmgtfy.com/?q=menisks :D :D
12:50
18/06/2010

idzerve said:
Ja sāpe parādās skrienot/ejot lejup pa slīpumu, tad tās ir saites, nemācēšu pateikt latīnisko nosaukumu, un tad pie slodzes jālieto kāda celi saturoša elastīgā saite. Šīs lietiņas lēni dzīst, var paiet mēneši.
Kā ir labāk gaidīt vēl kādu mēnesi lai pāriet vai tomēr atsākt skriet. Šodien ārā ir superīgs laiciņš. Nolēmu vienu līkumu izskriet. Protams, atkal tas pats. Kaut kur pie 3 km sapratu, ka sāks sāpēt. Noskrēju lēnām līdz ceturtajam un tālāk devos soļojot. Šķiet, ka tā būs kāda saite, kas ir sastaipīta. Ko vēl tādu labu var darīt lai ātrāk atveseļotos?
13:26

25/03/2010

Man tas pats. Saites sačakarēju muļķīgi, tam nebija pat nekādas saistības ar treniņiem. Tagad pēc mēneša pauzes esmu atsācis kustēties, bet skrienot obligāti lieku saiti. Un pagaidām skrienu tikai pa asfaltu, lai ir maksimāli līdzens. Skriet atsāku, kad normālā režīmā ikdienā celis vairs par sevi nekādi neatgādināja.
Janis said:
Kā ir labāk gaidīt vēl kādu mēnesi lai pāriet vai tomēr atsākt skriet. Šodien ārā ir superīgs laiciņš. Nolēmu vienu līkumu izskriet. Protams, atkal tas pats. Kaut kur pie 3 km sapratu, ka sāks sāpēt. Noskrēju lēnām līdz ceturtajam un tālāk devos soļojot. Šķiet, ka tā būs kāda saite, kas ir sastaipīta. Ko vēl tādu labu var darīt lai ātrāk atveseļotos?
Es varu ieteikt ledus terapiju - vismaz divas reizes dienā (bet arī 4-5) liec tieši pie sāpošās vietas (tās saites) klāt ledu un turi klāt kādas 15-20 minūtes (ilgāk gan nevajag vienā reizē). Tas ļoti labi mazina iekaisumu. Var, piemēram, saldētavā sasldēt ledu kādā trauciņā ar kociņu pa vidu un tā pēc tam ļoti ērti var turēt. Kādas pāris nedēļas tā vismaz padari un tad pamēģini lēnām atsākt skriet, paskaties, vai ir labāk.
15:29
Sveiki.
2 gadus piedalījos rajona sacensiibas.Pec tam sāku izjust stipras sāpes labā celī.Pus gadu mokos jo vnk. nekas neliidz.Sporta stundas skrienot celis atkal sāk sāpēt.Un tad pēc sporta man visu dienu sāp kad pilnībā pajiet nevaru.
Tagad braukāju pie ārstiem nekādi rezultāti nav.
Ko darīt šādā situācijā?