Man tagad arī ir negatīva pieredze ar skriešanu karstā laikā...
Vakar biju Cēsīs orientēties. Starts un mans skrējiens pašā karstākajā laikā 12:30-14:30. 14km noskrietajā distancē izmantoju gan 3 dzirdināšanas punktus, katrā pa 1-3 glāzēm ūdens izdzēru, kā arī uzlēju uz galvas. Starp dzirdināšanām slapināju galvu, kaklu no grāvjiem un strautiem - šķiet darīts viss iespējamais lai nepārkarstu - turklāt orientējoties (mežā) ~30-50% skriešana ir pa ēnainu apvidu. Distancē jutu ka nav diezko daudz spēka, bet sākotnēji vainu novēlu uz 8 dienu aktīvu treniņu un smago purvaino apvidu, kur brīžiem kājas līdz celim iegrimst + karstais laiks.
Pēc orientēšanās knapi pārbraucu mājās (pilnīgs bezspēks), kur no kuņģa atbrīvoju 700g saturu - pēc tam fiziski palika labāk, taču sāpēja galva u.c kauli un ķemeņa temperatūra 38.6. Pēc visām pazīmēm - saules dūriens vai karstuma dūriens! Man pašam ir grūti noticēt šādam iznākumam, jo biju gandrīz maksimāli piesardzīgs (tikai nebija galvassegas), bet atvēsināšanās + dzeršana aktivitāšu laikā šķita pietiekama. Šodien līdz pusdienas laikam vēl bija paaugstināta temperatūra, bet nu jau jūtos vesels...
Profilaktiskie pasākumi ko man ieteica daži mediķi:
1) uzņemt maksimāli daudz šķidrumu - ūdeni ar sāli, minerāļiem vai citronu. Pirmo reizi pamēģināju pavisam nejauši sievas nopirkto Darida - patiešām gards un ar labu saturu!
2) protams neuzturēties saulē un atvēsināt svarīgākās/nozīmīgākās ķermeņa daļas t.i. galvas smadzenes!
10:38
19/05/2009
xorix, nebiedē - es šovakar iešu mežā (Magnēts Lilastē). No pieredzes - mežā īpaši karstās dienās dažreiz ir krietni trakāk nekā klajā laukā vai uz ceļa (es noteikti izsvīstu pāris litru vairāk kā gludajā skrējienā pa ceļu). Tā kā mežā vairāki ūdeņaini apgabali( purviņi, grāvji) kas intensīvi iztvaiko, tumši (sauli pievelkoši) apgabali (izcirtumi, uzartas pļavas) un totāls bezvējš, gaiss ir riktīgi uzkarsis un mitrs. Tā tropiskā sutoņa ir daudz trakāka nekā saule pļavā.
11:12
25/03/2010
Man arī lielākie iebildumi ir tieši pret mitru sutoņu. Pagājušo gad Jūrmalas pusmaratonā starts bija dienas vidū, 20 minūtes pirms starta kārtīgi nolija. Kad sākām skriet, no sakarsušā asfalta burtiski cēlās garaiņi, nolijušais tvaikoja ārā. Bija sajūta, ka elpo ūdeni. Visu distanci mocījos, nevarēju dabūt normālu elpošanu.
00:06
21/10/2009
Nezinu, no kā tieši Ušakovam izdevās saules dūrienu saķert, bet varu pastāstīt savu ''recepti'' ... Vienā karstā pēcpusdienā izlēmu paskriet (jo jebkursh briivais laiks skriešanai derīgs ;) . Pasvīst dabūju kārtīgi un vairāk par 10 km karstumā īpaši nevilka, bet tā kā pie skriešanas treninjiem vairāk vai mazāk esmu pieradis, tad dzert neprasījās pēc tam...
Otrā dienā bij viens pasākums, kurā arī pēcpusdienas svelmē bij jāatrodas laukā, bet ja jau karsti, tad kaut kas jādzer- vistuvāk tobrīd bija aliņš, ko arī padzēru. Nevienā no 2 minētajām dienām cepuri arī nenēsāju,ja kas...
Rezultāts: Otrās dienas vakarā auksti drebuļi, galvassāpes un 39C teperatūra...
Bija jau nojauta, ka karstumdūriens varētu būt pie vainas, tapē nākamo dienu guļot gultā lietoju Vytautas minerālūdeni un diennakts laikā temperatūra un galvassāpes pazuda..
Vēlāk pameklēju internetā vēl info kā man tik ''veiksmīgi'' izdevās tikt pie ''Ušakova'' slimības un šo to interesantu atradu...
''An added risk during all forms of hot weather activity is heat illness. Alcohol is a diuretic--meaning that it promotes dehydration--and interferes with your body's ability to regulate its own temperature. Alcohol also dilates your blood vessels, as does warm weather, and therefore makes you more susceptible to passing out.
Even an athlete in top condition can experience heat illness during extreme temperatures. This condition occurs in three stages. The first includes heat cramps due to loss of sodium while sweating. Second is heat exhaustion caused by dehydration. Heatstroke, the third and most serious stage, can lead to shock, organ failure, and death.
To protect yourself during hot weather activity, take steps to cool down. The CDC suggests the following:
- Drink plenty of fluids. Don't wait until you're thirsty to drink. During heavy exercise, drink 16 to 32 ounces of cool fluids each hour.
- Choose fluids carefully. A sports beverage can replace the minerals you lose while sweating. Avoid liquids that contain large amounts of sugar, which can lead to dehydration. Also stay away from very cold drinks, which can cause stomach cramps.
- Wear appropriate clothing and sunscreen. Choose lightweight, light-colored, loose-fitting clothing. When you go outdoors, protect yourself from the sun by wearing a wide-brimmed hat, putting on sunglasses, and by using a sunscreen with a sun protection factor (SPF) of 15 or higher.
- Schedule outdoor activities carefully. Take advantage of cooler morning and evening temperatures.
- Pace yourself. Rest often in shady areas, especially if you feel lightheaded, confused, weak or faint. If you find yourself gasping for breath or feel your heart pounding, immediately stop all activity and get into a cool area.''
Informācija angļu valodā no:
08:57
24/04/2009
Agy rakstīja:
Tad vēl par dzeršanu! Man ļoti bieži ir kad ar pliku ūdeni nevaru atdzerties un tie sāļie minerālūdeņi ir gāzēti un rada diskonfortu vēderā! Vai tas ir normāli, ka varu padzerties ar sīrupūdeni, sulu vai tēju? Vai tā arī tiek atgūti sāļi? Vai tas tomēr nav labākais variants? Jo citu variantu par sāļu atgūšanu nevaru iedomāties!
Gāzētos dzērienus nevajadzētu lietot divu iemeslu dēļ. Viens ir jau minētais diskomforts vēderā, bet otrs un tas ir galvenais - gāzētie dzērieni veicina minerālvielu izskalošanos no organisma. Tāpēc gāzētais ūdens ir visnepiemērotākais, ko vien gargabalnieks varētu lietot. No šī viedokļa sīrupūdens, sula vai tēja ir daudz piemērotāki. Silta un salda tēja aukstos laika apstākļos pat ir ļoti vēlama, bet tas jau ir pavisam cits stāsts :)