12:00
21/10/2011
Man tā gadījās vienīgajā ārpusmāju maratonā,kur ,man par pārsteigumu želejas uz galdiem nokrautas čupās,kā tu nepaņemsi kādu na haļavu...organisms reaģēja diezgan ātri...līdz būdiņai tiku,bet no ritma izsita pamatīgi...bet cik nu esmu maratonu skrējis,man kādas trīs,četras apēdas...Valmierā,kur nebija jāmauc ar pilnu duku,iztiku ar vienu...mans organisms kkā parasto pārtiku sacensību dienā nemīl,tāpēc želeja man noteikti ir labākais risinājums.
17:18
01/08/2011
Es želejas aizstāju ar paštaisītu dzērienu - atjaucu ūdenī maltodekstrīnu, piepilinu klāt citronu vai iemetu elektrolītu tableti un dzira gatava - ne ar ko neatpaliek no želejām,bet ir neskaitāmi lētāk (enerģētiski neko nezaudējot).
Par ieteicamo daudzumu - tas atkarīgs no skrējēja svara un skriešanas intensitātes. Palasot literatūru, esmu secinājis, ka man pie maniem aptuveni 70 kg sacensību režīmā vajag uzņemt 1 gramu ogļhidrātu minūtē. Izejot no plānotā tempa var izrēķināt līdzi ņemamo dzēriena vai želeju daudzumu. Vairāk uzņemt nav jēga, jo organisms to vienkārši nepārstrādās
19:49
28/10/2011
Arī želejas nelietoju. Dzērienam jaucu elektrolīta pulveri ar maltodekstrīnu. Pēdējā laikā esmu trīsreiz palielinājis maltodekstrīna koncentrāciju līdz 45 g uz 500 ml ūdens, ko paredzēts izdzert stundas laikā. Sanāk 0,75 g/min jeb 0,5 g uz svara kg stundā. Pārrēķinot želejās tas būtu viena želeja ar 19 g ogļhidrātu 25 minūtēs. SIS iesaka vienu želeju reizi 20 minūtēs.
Ario, Polar kaloriju aprēķina formula varbūt nav pārāk precīza. Nepieciešamās kalorijas rēķina - svara kg*km. Atkarībā no skriešanas ātruma 40%-10% enerģijas nāks no taukiem. 75 kg smags sportists pusmaratonā iztērē 1575 kcal. Attiecigi no ogļhidrātiem tiks iztērētas 950-1400 kcal, pārejais no taukiem. Pieņemam, ka sportistam ir mazi kāju muskuļi un viņš nav pārēdies ogļhidrātus - kāju muskuļos un aknās uzkrātas tikai 1755 kcal; papildus +230 kcal stundā no želejām. Kopējais resurss pusotrai stundai - 2100 kcal. Pat noskrienot pusmaratonu pusotrā stundā ar nesamērīgi augstu pulsu pāri paliks neiztērētas 700 kcal.
22:49
28/10/2012
Man tagad radās jautājums kas tas maltodekstrīns īsti ir? vai tas būtībā nav tas pats kas isotonisks dzēriens?
un ko tie kas šeit apgrozās un no savas pieredzes iesaka lietot SKM 55km distancē? želejas, isotoniskos dzērienus vai minēto maltodekstrīnu?
Un kā ar tiem saldumiem parasti kas ir pit-stopos? tie būtība dod kautko vai organisms nepaspēj pārstrādāt līdz distances beigām un iznāk tikai lieks balasts vēderā?(šoreiz domāju šokolādes konfektes un marmelādes un eksotiskos augļus, kas pagājušajā SKM bija pitstopos..)
23:13
01/08/2011
Maltodekstrīns var teikt ir cukura (ogļhidrātu) paveids, tikai saliktais cukurs, kas nozīmē, ka tas organismā sadalās lēnāk kā parastie cukuri, tādējādi palīdzot izvairīties no insulīna lēcieniem. Insulīnu organisms sūta, lai tas sadala cukuru, bet insulīns parasti pārcenšas un apēd vairāk cukura kā vajadzīgs. Rezultātā seko "bedre", kad nav enerģijas. Uz maltodektsrīnu tādas reakcijas nav vai tā ir mazāka.
Vēl viens pluss maltodekstrīnam, salīdzinot ar vienkāršajiem ogļihidrātiem, ir tāds, ka to var uzņemt daudz lielākā koncentrācijā. Ja parastos ogļhidrātus uzņem pārāk lielā koncentrācijā, organisms vienkārši nespēj ar tiem tikt galā - rezultātā nav jēgas no viņiem. Maltodekstrīnam koncentrācija dzērienā varēja būt pat 15-18%, kamēr vienkāršajiem cukuriem, piemēram, dekstrozei (vīnogu cukurs) tas ir 6-8%.
Tādēļ, paskatoties sporta želeju sastāvu, maltodekstrīns ir galvenā sastāvdaļa.
Izotoniskie dzērieni ir jau kaut kas cits. Jāpaskatās sastāvs, bet pieļauju, ka bez cukuriem tur iekšā ir arī sāļi (elektrolīti).
Augļi, konfektes u.c. saldumi - tie ir vienkāršie ogļhidrāti.
SKM 55km... Es izietu uz maltodektrīns+elektrolīti un tad pēc 2 stundām ņemtu dzērienu, kur vēl nedaudz (5-15%) ir piešautas olbaltumvielas (proteīns) klāt, jo no 2 stundām organisms kā enerģijas avotu sāk izmantot arī olbaltumvielas. Bet šo būtu jānotestē treniņos (kāda reakcija).
Taču viss šis ir teorija un katram būtu jānotestē treniņos, kas ir labs, kas slikts, kas garšo, kas ne pārāk, no kā šķebina utt.
Es neesmu cietās barības fans skrienot, bet tas atkal ir individuāli :)
23:22
28/10/2012
08:43
28/10/2011
Maltodekstīns ir polimērs no vairākām, parasti piecām līdz desmit, glikozes (dekstrozes) molekulām. Ķēdēs var būt arī pa kādai fruktozes molekulai. Tiek iegūts no cietes 5-10 minūšu ilgā hidrolīzes procesā izmantojot skābi vai enzīmus. Maltodekstrīna polimēru ķēžu garumu raksturo DE (dekstrozes ekvivalents). Glikozei ir DE100, maltodekstrīnam ar vidēji piecām glikozes molekulām - DE20, ar desmit molekulām - DE10. Visbiežāk nopērkams ir no kukurūzas cietes iegūts maltodekstrīns ar DE20. Maltodekstrīnu iegūst arī no rīsa, kartupeļiem un kviešiem, bet tas ir dārgāks.
Šķīdums ir izotonisks, ja tajā sāļu un cukuru koncentrācija ir tāda pati kā asinīs. Lai organisms šķidumu uzņemtu, tam jabūt hipotoniskam (mazāk koncentrētam). Ja dzēriens ir hipertonisks (koncentrētāks), tas organismam atņem šķidrumu. Asins osmolaritāte ir 280-330 mOsm/kg jeb mmol/l. Rēķinot šķīdumu koncentrāciju 300 mmol/l, tās ir NaCl - 0,87%; KCl - 1,12%; glikoze/fruktoze - 5,4%; maltodekstrīns - 27%. Tā kā gribam, lai dzēriens zarnu traktā ātri uzsūktos, dalam izotoniskās koncentrācijas uz divi vai trīs. Vēl ierobežo tas, ka lielās molekulas sliktāk šķīst ūdenī un būs grūti iegūt 27% maltodekstrīna šķīdumu.
dot said
Dzērienam jaucu elektrolīta pulveri ar maltodekstrīnu.
Kur var dabūt elektrolīta pulveri vai tabletes un kur to maltodekstrīnu? Kādos daudzumos un pa kādām naudām?
dot said
Pat noskrienot pusmaratonu pusotrā stundā ar nesamērīgi augstu pulsu pāri paliks neiztērētas 700 kcal.
Jautājums bija par 3h maucienu, pusmaratonu var izvilkt tāpat :)
dot said
koncentrāciju 300 mmol/l, tās ir NaCl – 0,87%; KCl – 1,12%; glikoze/fruktoze – 5,4%; maltodekstrīns – 27%
Raķešdegvielu zinātne :)
12:45
28/10/2011
ario said
Kur var dabūt elektrolīta pulveri vai tabletes un kur to maltodekstrīnu? Kādos daudzumos un pa kādām naudām?
Sporta dzērienam par bāzi var izmantot Dion.lv piedāvātos πISO-CARB450 http://is.gd/ORHI2j, βISOTONIC-DRINK http://is.gd/ypFoXE, βCARBO-GAINER http://is.gd/Yf6oLo vai High5 Zero http://is.gd/KvJu1S, Isostar Fast Hydration http://is.gd/Pr28ag. Pats sūtu Ultima Replenisher no iHerb.com http://is.gd/bSM2na, manuprāt labākas minerālu maisījuma proporcijas un, kas nav mazāk svarīgi, garša.
Visos norādītajos elektrolītu maisījumos ir pārāk maz maltodekstrīna garajām distancēm, tāpēc tas jāpievieno papildus. Agrāk maltodekstrīnu varēja nopirkt Dion.lv, tagad - jāpērk no iHerb.com http://is.gd/39C7Mq vai MājasAlus veikalā Dzirnavu ielā 7 http://is.gd/6cCQ2a
ario said
Jautājums bija par 3h maucienu, pusmaratonu var izvilkt tāpat :)
Nu tad liekam 75 kg smagam spotistam skriet maratonu trīs stundās. Tāpat kā iepriekšējā gadījumā uzkrātas tikai 1755 kcal un papildus +230 kcal stundā no želejām. Kopējais resurss trim stundām – 2450 kcal. Lai enerģijas pietiktu līdz finišam, nāksies skriet mazliet zem anaerobā sliekšņa. Skrienot maksimālajā ātrumā ar visām želejām dabūsim sienu ne vēlāk kā 36. kilometrā.
P.S. Sūtot no iHerb.com izmantojiet kodu API926, būs jums $10 atlaide pirmajam pirkumam, man - bonusiņš.
P.P.S. Insulīns nešķeļ cukurus, bet palīdz cīnīties ar augstu glikozes līmeni asinīs citā veidā - stimulējot enzīma glikogentransferāzes sintēzi muskuļu un aknu šūnās. Šis enzīms ražo glikogēnu no glikozes. Ēdot lielās devās tīru glikozi tās līmenis asinīs pieaug ļoti strauji un cīņai ar to aizkunģa dziedzeris saražo par daudz insulīna, kas pēc brīža noved pie reaktīvās hipoglikēmijas - asinīs atkal ir pārāk zems glikozes līmenis un jāuzņem jauna glikozes deva. Sanāk tādi amerikāņu kalniņi.
12:59
20/09/2012
Maltodekstrīnu var nopirkt Rīgā, Dzirnavu ielā 7 (veikaliņs strādā līdz 18:00) majasalus.lv (lai tas nosaukums tevi nemulsina, cukuram ir vienalga kur to jauc, vai alū vai vīnā, bet derēs arī skriešanai)! Pozitīvais ir tas ka tur maltodekstrīns maksā ap 2ls kilogramā, sporta veikalos parasti ir ap 10Ls/kg