21:44
28/08/2012
Sveiki visiem!
19. maijā skriešu savu pirmo pusmaratonu (ja godīgi, nevaru sagaidīt). Vicojot līdz 15 km garu distanci, nepārforsējot ātrumu un uzņemot šķidrumu, problēmu nav. Taču tieši šie 15 km ir tāda kā robeža, kad paliek grūti (bet ne neizturami).
Diezgan par vēlu, bet esmu sapratis, ka varētu pamēģināt vai nu želeju, vai energy shot'u skrējiena laikā. To principu apmēram saprotu (tā vismaz man šķiet) - želeja enerģijas pieplūdumu dod ilgāk, bet arī iedarbojas lēnāk, ar shotu - momentāla, bet īslaicīga enerģija.Par želejām un to lietošanu te ir rakstīts relatīvi daudz, bet par mazajiem enerģijas šāviņiem gan ne visai. Kādam ir pieredze ar tiem? Ja gribētos, lai spēks pieplūst apmēram 40-50 min pirms distances beigām, kurš no variantiem būtu derīgāks?
P.S. Skrienu lēni, un vēlamais rezultāts ir kaut kur starp 2:00 un 2:15. To enerģiju man vairāk gribas komfortam, nevis sekundēm.
P.P.S. Zinu jau zinu, ka pirms pusītes tas noteikti ir jāizmēģina, bet izmēģināt abus variantus galīgi nav vēlmes.
22:58
15/03/2011
lēni vs ātri - viss ir relatīvs :) vienam uz 2h noskriet būs supersprints, citam - iesildīšanās? Ja skriesi priekš sevi ātri, tad papildus enerģija var noderēt. Želejas, šoti ir dažādi, kurš labāk iedarbojas to tikai pats vari priekš sevis atbildēt, garšas izjūtas un organisma reakcija uz tiem katram citādāka
par to grūtumu pēc 15 km - apskaties uz saviem skrējieniem, cik garie skrējieni virs 10km? un virs 15? būs vairāk garo, būs vieglāk pēc 15km :)
23:10
15/03/2011
23:32
08/03/2011
papucis said
Ir liela atšķirība, vai var noskriet pusīti pa 1h30m vai 2h15m :) patiesībā veselas 45 minūtes ilgāk vajag tās iekšējās rezerves, kuras organisms neprot izmantot :)
Manuprāt neatkarīgi no tā cik ilgi skrien vienādā distancē kaloriju patēriņš ir līdzīgs. Pirms kāda laika šeit bija intervija ar Novečuku un tur viņa pat minēja piemēru, ka noskrienot maratonu ātrāk tiek patērētas vairāk kalorijas kā lēni.
Ar 2000 kalorijām glikogēnā ko var uzkrāt organismā pusmaratonam vajadzētu pietikt jebkurā gadījumā. Man parasti rāda patēriņu ap 1400 kcal, kalkulators rāda nedaudz virs 1740 kcal patēriņu pusmaratonam, pie kam tas nemainās atkarībā no laika, kas pavadīts skrienot.
Es arī pēc definīcijas skrienu lēni, un želejām pusmaratonā jēgu nesaskatu. Skrienot pusīti uz 2h-2h15 var paspēt pie enerģijas punktiem mazu ballīti sarīkot, tā kā aizmirsti par tām želejām vai šāviņiem, bet izbaudi laiciņu, trasi un kompāniju. Pievienojies maratona TT kompānijai uz 4:15, varbūt trasē ar gotiņām pacienās ;)
10:58
29/10/2012
Izskatās, Tev visvairāk vajadzīgs ir tieši psiholoģiskais komforts. Pēc Taviem rezultātiem spriežot, noskriet pusmaratonu plānotajā laikā Tu varēsi. Pēdējās nedēļās būtu noderējis kāds 10-15 km skrējiens plānotajā ātrumā, bet nu nekas (manuprāt, šodien gan vēl varētu). Vajadzīgo sajūtu palīdzēs iedot skriešana kopā ar kādu, piemēram, tempa turētājiem. Kā jau te tika minēts, vajadzētu pietikt ar dzirdināšanas punktiem trases malā, bet, ja jau runājam par komfortu, tad droši paņem līdzi to, ko gribi. Ko tieši - te Tev jāvadās pēc paša sajūtām. Apdomā un iztēlojies, ko Tu vislabāk būtu gribējis garajos treniņos, kad paliek grūtāk.
18:28
01/01/2012
Manuprāt, nebūs ne dikti liela labuma, ne sliktuma, ja uz pēdējiem km "iešausi" kādu no minētajiem produktiem. Shots vai kofeīna želeja būtu ok. Tikai noteikti vajag treniņā iepriekš izmēģināt izvēlēto produktu, jo ļoti bieži konkrēts organisms nepanes konkrēta zīmola sporta pārtiku.
No savas pieredzes iesaku High5 želejas, var just zināmu efektu. Ir labas atsauksmes par Isostar shotiem un mazajām želejām pēdējai distances daļai. Pēdējos pati neesmu lietojusi, jo individuāli nepanesu guaranu un vēl pāris sastāvdaļas.
Taču ilgtermiņā, kā jau te daudzi teica, 1/2 maratonā vajadzētu pietikt ar iekšējām rezervēm + šķidrums. Galvenais ir pareizs uzturs iepriekšējā dienā un 1/2-maratona rītā.
Es pirmo un pagaidām vienīgo reizi želeju lietoju pilnajā maratonā,ja runājam par skrējieniem. Bet principā tikai garajos piedzīvojumu mačos un rogainingos no 4 h uz augšu.
22:21
01/01/2012
sm72 said
Es personīgi tikai un vienīgi mačos izvēlos želejas ar kofeīnu! Treniņos gan reizēm izvēlos hemotogenu:) Ja nav vēlmes "indēties" ar šiem produktiem, pamēģini varbūt hemotogenu, kaut gan tas jau arī sen vairs neesot no dabīgiem materiāliem:(
Nebija doma popularizēt šos produktus kā kaut ko ļoti labu. Kofeīna želeja ir lieliska, kad garajos nakts mačos sāk nākt miegs vai īsākos gribas "uzmočīt" pēdējā posmā. Lietoju dažas reizes gadā pa pāris gab. vienā reizē. Treniņos - tikai personīgās rezerves, reizēm nedaudz sporta dzēriena.
Ja tēmas autoram tā želeja vai shots palīdz - uz priekšu, no viena nekas slikts nebūs! Galvenais - nepieradināt sevi lietot sporta pārtiku kā treniņu aizstājēju.
11:57
28/08/2012
Liels paldies visiem par atbildēm un iesaistīšanos diskusijā!
Gribēju pajautāt par to, kas tad īsti ir pareizs uzturs pirms maratona dienā un skrējiena rītā?
Saprotu, ka tur iet runa par pilno maratonu un nesalīdzināmi nopietnāku treniņu režīmu, bet pašlaik sekoju šeit izstrādātajai ēdienkartei: http://www.nordearigasmaratons.lv/lv/ka-treneties/500km-lidz-tokijai/500-km-lidz-tokijai-12-serija/
''Pirmkārt, no pirmdienas vakara līdz ceturtdienai – jāizmet visi smagie ogļhidrāti. Nav rīsu, nav makaronu, nav aizraušanās ar baltmaizi, nav banānu, kartupeļu, griķu jeb visa tā, ko salīdzinoši aizrautīgi ēdu treniņu procesā. No pirmdienas līdz ceturtdienai ēdu tikai zaļumus, zivis, gaļas, vistu, biezpienu, pupas, lēcas un nekādu cukuru.
[...]
Otrkārt, no ceturtdienas vakara jāiebrauc otrā galējībā. Līdz pat maratonam pārtieku tikai no brūnajiem rīsiem, makaroniem, kartupeļiem, mušļiem un auzu pārslu putras (izņemot sestdienu), mango, banāniem, ievārījuma, medus. Jāņem vērā, ka iestiprināšanās jāparedz 8-10 reizes dienā, ik pa divām stundām notiesājot divu sauju devu.''
13:32
01/01/2012
Tā ir t.s. ogļhidrātu deficīta radīšana organismā - tjipa dažas dienas ēd pārsvarā olbaltumvielu produktus, ogļhidrātus minimāli. Tad organisms "izslāpst" pēc tiem un pēdējās dienās pirms maratona labāk tos uzņem.
Par šo pieeju ir dažādi viedokļi. Personīgi uz mani strādā, tikai kā zvērinātam gaļēdājam pagrūti ievērot.
Taču tik nopietna pieeja nedēļas garumā diez vai ir vajadzīga Tavā gadījumā, kad, kā saprotu, tiek skriets pirmais pusmaratons ar galveno mērķi - finišēt.
Bet kā - 2. daļā minētie brūnie rīsi, makaroni u.t.t. ir īstā pārtika pirmsstarta dienā. + daudz ūdens.