badrtom said
Kā vislabāk sagatavoties 5*3min maksīmālā ātruma skrējieniem ar minūtes pauzi starplaikā ?
Paldies
Šeit derētu skaidrāk definēt jēdzienu '5*3min maksīmālajā ātrumā'. Pēc kāda mēra tas maksimums domāts?
1. Pēc leksikogrāfisk sakārtojuma dilstošā secībā?! Tas ir, jānoskrien 1. reize, cik daudz metrus vien var. Tad 2. reizē, cik daudz metrus var, utt.
2. Jāsasniedz maksimālais ātrums skrējiena laikā? Tātad nav svarīgi, cik liela distance veikta, bet gan tas, cik liels ātrums attīstīts uz kādu brīdi.
3. Vidējais aritmētiskais pa visām 5 reizēm?
4. Citi vidējie: vidējais svērtais, vidējais ģeometriskais, vidējais harmoniskais?
badrtom said
Skrējiens pēc pus gada.
Sveiks, Badrtom!
Tad jau ir samērā labs laiks ko gatavoties. Pa sešiem mēnešiem, var ievērojami sagatavoties, ja to dara zonā ne pa daudz un ne pa maz.
Vai Jūs esat izvēlējies kādu treniņu programmu un/vai treneri, kam sekot lai trenētos?
Cik vidēji dienas nedēļā Jūs patreiz skrienat?
Cik km vidēji nedēļā Jūsu patreiz skrienat?
Pats lietoju Endomondo treniņu programmas, pluss noskrien.lv draugu padomus, iedvesmu, plecu un padomus mātē Googlē un YouTubā.
Man pašam ievērojami palīdz pulsa orientēti treniņi, lai trenētos zonā ne pa daudz, ne pa maz.
Te mazliet teorijas punkti, ko vērts ņemt vērā, lai nav tā, ka ar pārslodzi, rādītāji krīt:
-- Tomēr ne katra fiziska slodze spēj paaugstināt darbaspējas un uzlabot veselības stāvokli. Ja slodzes intensitāte ir pārāk zema un sirds ritmas (SR) nesasniedz 60 % no maksimālā (maksimālo SR aprēķina pēc formulas 220 – vecums), tad šāda slodze aerobās darbaspējas parasti nepaaugstina. Pārāk augstas intensitātes slodze var darbaspējas pat pazemināt.
-- Ja slodzes intensitāte netiek precīzi dozēta, tad, nodarbojoties ar sportu 2 reizes nedēļā pa vienai stundai visu mācību gadu, darbaspējas paaugstinās sievietēm vidēji par 8,6%, bet vīriešiem par 9,5%. Vasarā, kad sporta nodarbības parasti tiek pārtrauktas, darbaspējas pazeminās.
-- Ja slodzi precīzi dozē un SR notur diapazonā 60 –80% no maksimālā SR 2 reizes nedēļā pa 40 minūtēm, tad jau viena mēneša laikā aerobās darbaspējas pieaug sievietēm vidēji par 21,5%, bet vīriešiem par 20,6%.
-- Intensīvāka slodze (SR virs 80% no maks.) darbaspējas ietekmē pozitīvi tikai tad, ja šāda slodze ir ierobežota (10 – 15% no kopējās slodzes ilguma), bet pārējā treniņu slodze ir SR mērķzonā 60 –80% no maksimālā SR. Pie šādi sabalansētas slodzes aerobās darbaspējas turpmākajās nedēļās pieaug sievietēm līdz 28,3% un vīriešiem līdz 28,1%.
Sīkāk šeit: https://web.archive.org/web/20160303105437/http://www.orient.lv/polar/teorija_un_padomi.htm
Vēlu sasniegt iecerēto!
Ar cieņu,
Jānis Ozoliņš