Kā jūs novērtējat to, cik ātri skriet sacensībās? Pēc pašsajūtas, iepriekšējiem rezultātiem, rīkojat īpašus testa skrējienus pirms tam? Daudz dzirdēti stāsti par to, ka temps sākumā paķerts par ātru, it sevišķi maratonā, tātad sākumā būtu jāskrien tā, lai ir viegli — bet kā šo vieglumu novērtēt? Pēc garā treniņa ātruma? Pusmaratona ātruma? Ja pusmaratonu skrienu par minūti uz kilometru ātrāk nekā garos treniņus, vai var uzskatīt, ka maratonam iesākumā jāizvēlas temps pusminūte uz kilometru ātrāk? Vai arī jāiesāk tieši tāpat kā garajos treniņos?
Man parasti ir ļoti grūti notrāpīt gana ātru sākumu, pārāk baidos noplīst un tad beigās sanāk nepārtraukti apdzīt tādus noplīsušos. Noteikti, ka, skrienot vienmērīgāk, izdotos noskriet drusciņ ātrāk.
Galvenais, protams, ir noskriet, bet būtu patīkami to izdarīt pēc iespējas labāk.
13:22
24/04/2009
15:40
19/05/2009
Tas nosakāms faktiski tikai ar personīgo pieredzi. Katram savs organisms ar visādiem skeletiem skapī:) Jo vairāk sacensībās skriesi, jo vieglāk to būs novērtēt. Viens no variantiem- taisi kādu mēnesi pirms maratona testa skrējienu uz 35 km, bet sacensībās skrien vēl kādas 10-20 sekundes uz km ātrāk kā testa skrējiena vidējais temps.
15:55
14/09/2009
Šķiet,ka katram tas ir stipri individuāli.Protams,pats galvenais nepārķert tempu sākumā.Daudzkārt nācies pārķert tempu - šķiet,ka labi un jauki skrienās,bet pēcāk tik jūt - sākumā ir pārķerts.Maratonā rēķinos sākumā skriet mazliet ātrāk par sava iecerētā vidējā tempiņa,jo zinu,ka tas kritīsies,tad cenšos turēt savu vēlamo tempu - ir reizes,kad sanāk,un arī,kad nesanāk.Ir tādi rikšotāji,kas sāk pavisam mierīgi,bet,tad pakāpeniski kāpina tempu,bet šis nav priekš manīm.Principā ,ir jāizskrien kāds garais,vai vidēji garš - maratonistiem ap 20 km sev vēlamā maču tempā,lai saprastu,kas ir kas,tas ir lasāms arī dažādās sagatavošanās programmās.NOVĒLU KATRAM ATRAST SAVU TEMPIŅU,UN FINIŠĀ OBLIGĀTI BŪT SMAIDĪGAM !
Es personīgi tempu pirmajam maratonam plānoju vērtēt pēc tā, kā man ies 3 nedēļas pirms tam LSC 30 km sacensību skrējienā. Loģiski domājot, maratona tempam vajadzētu būt nedaudz zemākam par 30-nieka tempu. Cits jautājums - kā piemeklēt pareizo tempu 30-niekam :) Nu un tad jau nākamajos maratonos varēs vadīties pēc iepriekšējo maratonu datiem.
16:05
15/03/2011
Pusīti es skrienu tempā, kas apmēram 3 sitienus zem anaerobā sliekšņa. Pirmajos kilometros, kamēr vēl pulss kāpj, cenšos turēt tempu, kādu aptuveni esmu iedomājies, ka spēšu noturēt visā distancē, vai arī par pamatu ņemu iepriekšējo sacensību rezultātu un pielaboju laiku atkarībā no tā, cik ļoti ir slinkots vai strādāts :)
16:12
14/09/2009
Jā,sm72 ,bija tas,kas mani ar savu tempiņu nokausēja Prāgas maratona sākumā,nebiju vēl aptvēris,ka sm72 no rudens puses "uzkačājies" klasi augstāk.Bet 2010.gada Briseles maratonā šķiet,ka "ievilku" MŪSU NEPĀRTRAUKTI PROGRESĒJUŠO sm72 par ātru es(rezultāts jau zināmais,bēdīgi slavens - ar laimīgām beigām).Bet nesenajā Liepājas pusmaratonā mani nokausēja Ventspils Andris(pats arī beigās "palūza") un Santa(kura lēnām,bet neatlaidīgi sāk tuvoties mūsu āšās INGAS tempiņam) - vienkārši negribu samierināties,ka pēc ultra distancēm vairs "nevelku" pats savā ierastajā tempiņā.Tā lūk - ĀTRUMA PĀRĶERŠANA PIE LABA NENOVED.
16:21
15/03/2011
Maratona tempu domāju rēķināt sākotnēji izmantojot kādu online kalkulatoru – http://runningtimes.com/Article.aspx?ArticleID=6765 vai http://www.runnersworld.com/cda/trainingcalculator/0,7169,s6-238-277-279-0,00.html vai http://www.mcmillanrunning.com/cgi-bin/calc.pl un tad pielabot atkarībā no apstākļiem
16:54
08/03/2011
Pilnīgi piekrītu, ka šajā jautājumā būtu jāvadās tikai no savas pieredzes. Protams, ka tur ir mīnuss, ka tā tiek iegūta tikai ar laiku un uz savu kļūdu rēķina :)
Man, piemēram, garajos gabalos mēģinājums visu distanci turēt vienmērīgu tempu, lai sasniegtu plānoto rezultātu parasti beidzas ar katastrofu distances beigās, jo pulss jau pašā sākumā uzlec par augstu. Cik esmu secinājis, priekš manis labākā metode ir noteikt max pulsa robežu katram distances posmam, kas nozīmē, ka sākumā skrienu lēni un pēc tam kāpinu tempu. Tas prasa lielu pacietību to ievērot, it sevišķi, ja jāskrien ļoti lēni. Toties vēlāk ir iespējas kāpināt tempu un reizēm beigās sasniegtais temps liekas neticami augsts un arī rezultāts ir labs.
jaa, jaa, katram savs. vienmeer skrienu tikai peec sajuutaam - saakumu taa viegli un leenaam, kaadus 7-8 km pirms beigaam (pusmaratonaa) saaku iet uz +/- maksimumu. laikam taapeec, ka man skrienamais parasti peec 5-7 km atveras. liidz shim vienmeer loti vienmeeriigi skreejieni sanaakushi ar mazliet aatraakaam beigaam ..
metode, kas nez kāpēc, vismaz man, strādā, ir senā McMillana metode (Treniņu padomdevējs): http://www.mcmillanrunning.com/mcmillanrunningcalculator.htm – ar mazām korekcijām, bet vismaz man, tas šancē visai perfekti. Pagājušo gadu diezgan precīzi noteicu gan Valmieras, gan Ozolnieku pusmaratoniem pēc noskrietā intervālu treniņa 5 x 400m ar "atpūtu" 2-3min.
Ievadiet rezultātu uz noskrieto distanci un tiks dots aptuvenais rezultāts uz vajadzīgo distanci, pie nosacījuma, ka tiešām esat trenējies … nu kaut kā tā