17:17
13/09/2014
Sveicināti!
Sen ar regulāru sportošanu neesmu nodarbojies, bet tagad ir mērķis atsākt, tikai no mainīt pēdāļu griešanu uz skriešanu. Par skriešanas apaviem nekas daudz nav zināms, tikai tas, ka vajag iegādāties labus. :) Biju uz Asics testu. Tur man notestēja, ka ir pārpronācija. Un ieteica izvēlēties Asics GT-2000 modeli. Mana izmēra nebija uz vietas, tāpēc izskrēju ar mazliet mazāku. Likās ļoti ērtas. Bet paturot rokā, man auduma daļas nelikās diez ko izturīgas (varat palabot, ja kļūdos). 150 EUR tomēr neesmu gatavs par viņām maksāt, ja līdz galam nav pārliecības par kvalitāti.
Mērķis ir skriet gan ziemā gan vasarā un reizēm arī kādā mežā ieskriet. Pašlaik, domāju, ka vairāk par 10 km diezin vai skriešu vienā piegājienā. Saķeres jautājums mežā man nav pārāk svarīgs. Tās retās reizes, kad tur parādīšos pietiks arī ar parastu protektoru. Galvenais, lai nav tā, ka sāk jukt ārā, kad nākas saskarties ar mazliet skarbāku apvidu. Un pats galvenais - lai būtu pēc iespējas labāka amortizācija.
Pašlaik esmu gatavs atvēlēt ap 100 EUR par apaviem. Pašlaik krāsai un dizainam nav lielas nozīmes, galvenais, lai būtu pēc iespējas atbilstošas manām vajadzībām. Nav obligāti jāiesaka stāju koriģējošos apavus. Varu pie speciālista izgatavot speciālu pēdiņu un to ielikt iekšā.
Būšu pateicīgs par jebkādiem ieteikumiem.
Paldies,
Dāvis
21:08
13/09/2014
To es saprotu, ka jebkuri apavi sāks jukt ārā. Bet mērķis ir atrast tādus apavus, kuri ir mazliet noturīgāki pret izjukšanu tai pat laikā ar labām amortizējošajām īpašībām. Lai gan pieļauju, ka prātīgāk būtu iegādāties lētākus apavus, kurus varētu izmantot tās dažas reizes skarbākos apstākļos.
Paldies par ieteikumiem, noteikti tiks ņemti vērā pie apavu iegādes. Pagaidām vēl pameklēšu, un uzklausīšu citus ieteikumus.
Asics skrejlentas testam uz "speciālista" aci, ko novēro videoierakstā nav zinātniski pamatotas metodikas un pierādījumu, tikai mārketinga instruments pārliecinoši novirzīt klientu uz apavu plauktu. Katram cilvēkam ir unikāla pēda un status qou skriešanas fiziskā sagatavotība un svars, kas tiešā veidā ietekmē pronāciju; lielāks svars, vārgāka pēda, lielāks trieciens, nogurums - pārpronācija, jo tā ir dabas tehnoloģija piešķirta pēdai, lai izvairītos no augšējo locītavu traumām, ja pārpronāciju mākslīgi aptur ar superkedu, nākamā vieta, kur kāja mēģina pārpronēt, lai novirzītu trieciena spēku, ir ceļa locītava šķērsvirzienā uz iekšu, kurā tā nelokās un tiek "lauzta", no kurienes arī sveiciens visiem sāpošajiem. Nekā personīga, tikai dzīve.
07:19
19/05/2009
Stereotips said
Asics skrejlentas testam uz "speciālista" aci, ko novēro videoierakstā nav zinātniski pamatotas metodikas un pierādījumu, tikai mārketinga instruments pārliecinoši novirzīt klientu uz apavu plauktu. Katram cilvēkam ir unikāla pēda un status qou skriešanas fiziskā sagatavotība un svars, kas tiešā veidā ietekmē pronāciju; lielāks svars, vārgāka pēda, lielāks trieciens, nogurums - pārpronācija, jo tā ir dabas tehnoloģija piešķirta pēdai, lai izvairītos no augšējo locītavu traumām, ja pārpronāciju mākslīgi aptur ar superkedu, nākamā vieta, kur kāja mēģina pārpronēt, lai novirzītu trieciena spēku, ir ceļa locītava šķērsvirzienā uz iekšu, kurā tā nelokās un tiek "lauzta", no kurienes arī sveiciens visiem sāpošajiem. Nekā personīga, tikai dzīve.
Tas ir loģisks viedoklis no Baskāju ultramaratona čempja! Mans viedoklis, kurš ir izkristalizējies tos dažus gadus, kurus es skrienu, ka apavu modeļus, tāpat kā skriešanas segumus ik pa laikam ir jāpamaina, lai pēda pārāk nepierod pie vieniem apaviem un nenotiek sīko muskuļu vienpusēja attīstība! Tādēļ pērc uzreiz divus dažādus kedu modeļus;) Vai kā otru modeli izmanto senču uzsaukto veco labo- baso;)
09:17
28/10/2011
No amortizējošiem, kvalitatīviem un ne pārāk dārgiem varu ieteikt:
1) pārpronacijai - Asics GT-2000 un adidas Supernova Sequence;
2) zemai pronācijai - Asics Cumulus un adidas Supernova Glide.
Pirmo gadu-divus paskrien ar pārpronācijas apaviem. Kad pēda nostirpināsies, pronācija mazināsies un varēsi mierīgi skriet ar neitrālajiem.
Mans ieteikums kā "baskāju čempim", ja gribi skriet ilgi un ar prieku, tad izvēlēties minimālistu apavus, kas šobrīd ir pieejami visplašākajā sortimentā un ir pavisam vienkārši bez treidmārkotām tehnoloģijām. Pirmā izvēle lai ir par labu tādiem, kas purngalā ir platāki un pārlieku nešķiebj īkšķi uz pēdas centru (kas pasen ir kļuvis par modes un domāšanas kropluma standartu), teiksim, Merrel, vivobarefoot vai pirkstiņapavi (nederēs beztaku mežā) u.c. Baspēdot var rudenī un ziemā pa mājokli, kur iespējami arī dažādi grīdas segumi, pirms sākt iet un skriet ārā pavasarī vai vasarā. Var jau arī ieklausīties citu "čempju" ieteikumos.
Stereotips said
Var jau arī ieklausīties citu "čempju" ieteikumos.
Ja negribās, var jau arī Stereotipā neklausīties. Kas man nāk uzreiz prātā no citiem "čempjiem", ir Gordon Pirie. Labojis dažus pasaules rekordus, 2 reizes 5000 metros dabūjis medaļu olimpiskajās spēlēs, sasniedzis fenomenālus treniņapjomus, pat Ginesa rekordu grāmatā iekļuvis. Un ar to visu dabūjis tikai 2 traumas savas karjeras laikā, arī viņa audzēkņi kaut kādus pasaules rekordus labojuši. Pāris izvilkumi no viņa grāmatas, sākot ar 26 lpp:
http://juneausc.com/wp-content/uploads/2011/12/Running_Fast_and_Injury_Free.pdf
"No-one in the Olympic Games or World Championships races in the overstuffed, wedge-heeled orthopaedic boots that most joggers wear. This is not surprising, as the difference between running in barefeet and in the typical jogging shoe can be up to 30 seconds a mile, and I therefore advise all my trainees to wear the very lightest shoes they can find for training."
"The perfect running shoe should be something like a heavy-duty ballet slipper - simply an extra layer of protective material around the foot, like a glove. If you run correctly, you will be able to wear such a shoe and never be injured."
" Today, I am very particular about the shoes worn by the athletes I train. I teach all my runners to train in the lightest shoes they can find. Anne Audain told a mutual friend in 1982: "Well, at least one good thing Gordon Pirie taught me was to wear lightweight shoes". In recent times, Anne has run in heavier shoes; and has had a good dose of injury as a result. "
"An entire generation of runners is being destroyed (and/or prevented from achieving their full potential) because of having to run in shoes which make correct technique impossible. This undoubtedly contributes to the millions of injuries which keep millions of runners from training fully every year. "
Protams, vari jau uzticēties Asics testiem, bet tad var arī pajautāt, kas tādos asikos skrien, kam tie asiks testi "eksperit" ir palīdzējuši. Atbilde varētu būt: LV rekordists maratonā Žolnerovičs. Jā, tas pats, kurš mokās ar hroniskām pēdas traumām un principā trenējās no traumas uz traumu. Mūsdienās viss ir tā komercializēts un balstīts uz peļņas iegūšanu, ka visādus batonus ausīs saspraudīs lētticīgam iesācējam, kā rezultātā cilvēks no veikala iznāks ar 150 Eiro iztrūkumu un smagiem apaviem
18:42
01/01/2012
Maniem Asics 2160 (viens no iepriekšējās paaudzes modeļiem pārpronācijai) virspuses sietiņš izjuka ļoti ātri, domāju, ka pat kādus 300 - 400 km neizturēja. No maniem trijiem "asfalta" pāriem visretāk vilktie, toties visātrāk izjukušie :D . Siets ir ļoti rets, laikam tāpēc tik neizturīgs. Vienā sānā ne tikai sietā, bet visā virspuses materiālā ir caurums.
"Dzīvā" mežā (t.i. ārpus takām) gan neieteiktu doties ne ar kādiem asfaltapaviem, viņi tam vnk nav paredzēti un droši var uzplēst uz pirmā zara. Pa takām gan nevajadzētu būt problēmām.
No savas pieredzes (arī pārpronācija) gribētu ieteikt vecos labos Nike Air Alaris, bet baidos, ka nu jau vairs pat internetā nebūs dabūjami. Man nu jau trešais pāris, fanoju vnk, salīdzinoši ar Asics vieglāki, mīkstāki, labāku amortizāciju un viennozīmīgi izturīgāki (pirmo pāri aizlaidu "pensijā" dēļ kilometrāžas, bet vizuāli vēl tagad gandrīz kā jauni). Ja tomēr kaut kur izdodas "izrakt", var ņemt nedomājot. Izmēru ziņā var vadīties pēc Asics.
09:06
13/09/2014
Paldies par ieteikumiem! Tā kā pie muguras ir vēl jāpastrādā, lai viss būtu ok, tad sirdsbalss saka, ka labāk paņemt apavus ar labu amortizāciju. Pašlaik lielas cerības lieku uz Adidas Supernova Sequence 6m apaviem. Pēc bildēm izskatās, ka varētu būt izturīgāki par Asics GT-2000. Jāskatās, kā izskatīsies dzīvē.
15:57
15/03/2011
Bija doma neko vairāk nerakstīt, bet, ja var izglābt kaut vienu cilvēku jauniesācēju, tad klusēšana būtu jāuztver kā vienaldzība - Dantes lielākais nāves grēks.
Tā kā vēl neesi sāpošs elites sportists ar superkedu brendu līgumu, tad der izlasīt no traumām brīva skrējēja viedokli.
Labu amortizāciju nodrošina tikai divas lietas:
1. Pareiza skriešanas tehnika minimālajos apavos vai basām pēdām.
2. Laicīgi pabeigts treniņš pirms iestājas nogurums vai pat izlaists treniņš, jo nespēj izpildīt punktu Nr. 1.
Neievērojot kādu no punktiem pēc mēneša sāks sāpēt ceļi un forumā jautāsi, ko darīt, atbildes būs: turpini tik skriet, jo pāries, un tā arī visticamāk notiks, bet pēc trīs līdz sešiem mēnešiem, varbūt arī gada, atkarībā no kilometrāžas un ātruma (slodzes), sāks sāpēt jau citas cīpslas, saites, skriemeļi, diski un vēl viskautkas, kas superkedai slepeni palīdzēja amortizēties. Tad forumā sekos ieteikumi par: citām labākām superkedām, pretsāpju ripām, teipiem, zirgu smērēm, fizioterapeitiem, ķirurgu izmeklējumiem, rentgeniem, ortopēdiskajām pēdiņām, ortozēm. Tu sāksi atvērt maku, jo Tev gribēsies turpināt skriet un labot pusmaratona PB par 3 sekundēm, izmantot skriešanas abonementu vai smuko medaļu dēļ un kad nevarēsi vairs reāli paskriet, uzkāpsi atpakaļ uz divriteņa un mīsies smaidīdams. Kamēr pāris dienas veseļosies, visticamāk, ka nē jo esi mazohista tips, kuram vienīgi sāpes un diskomforts liek sajusties dzīvam, šeit un tagad un turpināsi skriet sāpīgs, apviļāsi domu pievērsties minimālistiem, baspēdotājiem un pārējiem meža dīvainīšiem, bet tomēr atgriezīsies pārbaudītajās, tradīcijām bagātajās vērtībās, jo ko var salauzt, to var arī saremontēt, mūsdienu medicīniskā servisa ideoloģija. :)
Ja reiz tev jau ir problēmas ar muguru, profesionalākām ieskatam der palasīt pazīstama superkedu maratonista bloga svaigāko ierakstu par traumu un mēģinājumu atgriezties skriešanas apritē. Neesi bezatbildīgs pret savu veselību un nepaļaujies uz pliku cerību.
Izdari izvēli un padalies ar pieredzi! Visiem veiksmi, labu veselību un skriešanas prieku - katram savu!
Stereotip, ir jau par vēlu izglabt jauniesācēju. Šim jau asics testos smadzenes kārtīgi izskalotas. Vēl var piebilst, ka Stereotipa minētā skrējēja ieraksts ir šis te:
http://renchix.blogspot.com/2014/09/lena-atgriesanas.html
Bet nu vislabākais piemērs ir pasaules rekordiste maratonā Pola Redklifa, kura ir lietojusi ortozes un pēdiņas: 10 operācijas, no kurām daļa saistītas ar pēdu. Šobrīd 40 gados viņa pat nezina, vai traumu pārmocītais organisms vispār spēs noskriet kaut vienu viduvēju maratonu:
http://www.bbc.com/sport/0/athletics/21919132
"I always ran with orthotics [foot supports] and always knew that I needed to."
19:30
13/11/2009
Skaisti uzrakstīts, nudien! Aplausi :)
Tomēr drusku arī piesiešos...
Laicīgi pabeigts treniņš pirms iestājas nogurums...
Šo derētu mazliet pakomentēt. Vai tiešām nedrīkst būt treniņi, kuros nogurst?
... der palasīt pazīstama superkedu maratonista bloga svaigāko ierakstu par traumu un mēģinājumu atgriezties skriešanas apritē.
Varbūt tomēr padalies ar konkrētu adresi? Ja cilvēks ir iesācējs, viņš var arī nezināt, par ko ir runa ;) Aizsūti kaut vai privāti...
(Pats laikam nojaušu, bet 100% pārliecināts neesmu.)
P.S. [vēlāk] Jā, ansiso minētais RR blogs bija man arī prātā.. Tomēr.. nav vēl gluži akmenī iekalts, ka RR gadījumā vainīgas tieši un tikai superkedas.. Vai kļūdos?
20:05
26/03/2011
ja ir problēmas ar muguru, tad minimālistu keda vai plikas kājas var nebūt panaceja un visu problēmu risinājums. Pašai arī ir problēma ar muguru un šobrīd saasinās. Vai vainīga ir "superkeda"? Diezvai, jo mēs jau ne tikai skrienam. Atliek tikai pēc zīmuļa darbā pastiepties un viss notiek. Mugura ir jāsaaudzē, un varbūt labāk tomēr nopirkt amortizācijas kedu un vēl kādu zemāku apavu, kā otro apavu ar domu, ka šad tad uzskriesi.
Turklāt arī kādas problēmas ar muguru - diska trūce, skolioze, spandioze, ieķēries nervs...? Kaut kam tiksi sveikā cauri ar "superkedu" kaut kam ar minimālistu modi paliks trakāk.
Ja man ar minimālistu kedām liks stāvēt kājās visu dienu un mēģinās kaut vai BBPU uzvarētājs stāstīt kā man tā būs labāk, es neticēšu, sorry, bet pieredze ir tāda, ka vakarā labākas sajūtas ir pēc zabāka ar cietu zoli, nevis zandalīti ar gumijas ķesku!
ilksy said
Ja es vienmēr pārtraukšu treniņu pirms iestājas nogurums, treniņi kļūs arvien īsāki, nevis uztrenēšos!
Tas, ka ir grūti un sāp muskuļi vēl nenozīmē, ka nespēj pareizi skriet. Runa ir par to, ka vienā brīdī muskuļi nogurst tā vai pats aizmirsties piedomāt, ka vairs nespēj skriet pareizā, amortizējošā tehnikā, bet sāc izpildīt "kaut ko citu", kas sāk traumēt organismu. Var jau "tajā" brīdī samazināt ātrumu vai paspēlēties ar kadenci, ja jāizskrien noteiktas sirdsstundas atbilstoši fiziskajai kondīcijai/veiktspējai, bet, ja pirmdienas vakarā vajag pusmaratonu tā paša pēc, tad par ko ir raidījums? Kas tas par treniņprocesu, treniņplānu, fitnesu skriet kilometrus un nepievērst uzmanību pašam svarīgākajam - organismam, kas to veic?
Šis viss neattiecas uz puslīdz līganu tipināšanu/slīdēšanu gliemežu ātrumā bez papēžu triekšanas grīdā atbilstošus attālumus superkedās, kaut krokšos vai laķenēs. http://en.wikipedia.org/wiki/Jogging