14:22
19/05/2009
Manuprāt, mēs diskutējot esam palaiduši garām vienu ļoti svarīgu lietu. Elpošana ir ļoti nozīmīga izturības skrējienu sastāvdaļa. Pie tam tā ir svarīga ne tikai sacensību laikā, bet arī treniņos.
Šeit viens īss rakstiņš par elpošanu:
http://completerunning.com/archives/2009/05/27/how-to-breathe-when-running/
Aprunājoties ar dažādiem skrējējiem un treneriem esmu dzirdējis dažādus viedokļus par elpošanu. Interesantākais no tiem ir par to, ka iesildīšanās un atsildīšanās vai arī rīta rosmju skrējienu laikā būtu lietderīgi elpot caur degunu, jo elpošana caur degunu aktivizē degunā esošos nervus, kas labi rūpējas par imunitāti un elpošana caur degunu rada nelielu skābekļa badu, kurš imitējot treniņus augstkalnes apstākļos.
No savas pieredzes varu teikt, ka ņemot vērā ne visai mīlīgos laika apstākļus savā Verdi 30 km skrējienā pirmo skrējiena pusi noskrēju elpojot caur degunu un tikai tad pieslēdzu elpošanu caur muti, kas man deva samērā labu rezultātu.
Cik atceros Dokken bija zvērināts mutes elpošana piekritējs. Varbūt vēl kādam ir vēlēšanās padalīties ar saviem apsvērumiem.
15:42
03/03/2010
Viens no apsvērumiem ir arī āra temperatūra!
Ja laukā ir līdz +5 grādiem, es ieelpoju tikai caur degunu, jo degunā gaiss daudzmaz uzsilst un mazāka slodze kaklam.
Siltākā laikā elpoju tikai caur muti, jo, kā rakstīji veidojas, skāpekļa bads, kuru varbūt tiešām, ja ir attiecīgas zināšanas, var dažreiz izmantot treniņos.
16:15
11/06/2010
Šoziem, kad uznāca riktīgi mīnusi, es pārgāju uz elpošanu tikai caur
degunu, arī ātrākos treniņos. Man labi palīdz dziļās elpošanas
vingrinājumi - trenē elpot ar diafragmu, attīra elpceļus un palielina
plaušu tilpumu. Ieteicams veikt tukšā dūšā, ar taisnu muguru, izelpojot
pilnīgi iztukšojot plaušas. Izelpu jātaisa ilgāku par ieelpu, dažviet
jogas literatūrā iesaka 2x ilgāku, es gan vairāk pēc sajūtām vados.
16:24
23/01/2011
Augstkalnu imitācija. Hmm.. Interesanti.
Elpot tikai caur degunu cenšos vienīgi ziemas lielajos mīnusos, jo, kā zināms, tad plaušām pienāk jau siltāks gaiss, nekā, ja to dara pa taisno = caur muti. Normālos laikapstākļos, arī atkarībā no tempa - elpoju reizē gan caur degunu, gan caur muti.
Vēl viena interesanta lieta ko izlasīju vienā avotā, ka neiesaka īpaši skaitīt soļu skaitu un tad tam visam kā nebūt, ritmiski piekombinēt elpošanu. Iesaka elpot savā, elpošanas ritmā, neatkarīgi no skriešanas ritma. Šķiet, tas bija RW, uzeiz nevaru atrast. Lai nesāktu durt sānos, cik zinu, gan ieelpām, gan izelpām jābūt vienādā garumā un pietiekami dziļām. Viss protams saprāta robežās, diezvai kalēja plēšu variants, to kuru dzirdēju citu dalībnieku pielietojumā skrienot pagājušajā NRM vēl pirmajā aplī, pretstatā savai elpai, kuru gandrīz vispār nespēju sadzirdēt, ir tā labākā izvēle, ja jānorullē vēl divi tādi apļi...
19:42
01/03/2010
Nevaru pat iedomāties, kā tas ir, elpot caur degunu jebkādas slodzes laikā. Skrienot, neatkarīgi no temperatūras, ātruma vai slodzes, vienmēr elpoju caur muti, jo....jo savādāk vienkārši nevaru. Ir "iestrādājies" savs veids, kā elpot - uz vienu soli ieelpa, uz otru - izelpa, un tā tik rušinu uz priekšu.
09:11
01/03/2010
13:32
27/10/2010
Cenšos elpot tikai caur degunu (vai vismaz - vienlaicīgi gan caur degunu, gan muti). Iesāku to baikos, kad imitējām braukšanu kalnos :) Gan ne vienmēr izdodas, bet sporta laboratorijā atzina manu elpošanas sistēmu par labu :D
Agrāk gan elpoju tikai caur muti... Caur degunu slāpu nost. Bija nepieciešama operācija un pāris gadi, lai iemācītos caur degunu elpot.