Biedriem

Komanda piedalās

VSK Noskrien Facebook profils

30. novembris 19:00

Sports un meditācija / Stutisheel Riga 2012


Vieta: ,
Notikums:





    
Atzīmēt piedalīšanos VSK Noskriet kalendārā, var tikai VSK Noskrien biedri. Bet ja tu tāds neesi, tad vari par tādu kļūt.

VSK Noskrien - galvenais nav uzvarēt, galvenais ir noskriet.
VSK Noskrien biedri kas piedalās
Skrējējs
Darya sekoju līdzi
Soldza piedalās
Čingons no Babītes piedalās

Piedalās - 2

Seko līdzi - 1

4 komentāri rakstam Sports un meditācija / Stutisheel Riga 2012

  • Andulis

    Varētu būt interesanti!

  • Jekaterina Jekaterina

    Kā izrādās lekcijas ir kā cikls, iznāk, ka šī lekcija ir turpinājums no vakardienas. Tomēr negribētu, lai kādu tas aizbiedē no šodienas vai rītdienas sarunas – domāju, ka par šīm tēmām var runāt arī no vidus un būs interesanti.

    Stutisheel mums pastāstīja savu 3100jūdžu skrējienu vēsturi, pieredzi – ļoti interesanti, ņemot vērā to, ka tās pat nav stundas, par ko runā, bet mēneši. Skrējiens notiek Ņujorkā, vasarā (+40C, 100% mitrums, vairāku nedēļu lietavas), pa apli mazāku par 1km. Līdz ar to stāsts bija vairāk par to, kāpēc viņi to dara un ko iegūst. Viņa viedoklis ir, ka atklāsmes, ko iegūst šādu skrējienu laikā, “parastajā” dzīvē neiegūt – nav tādas intensitātes pārdzīvojumu un fizisko pārslodžu. Katra skrējiena laikā tiekot izdzīvota vēl viena dzīve.

    Papildus viņš stāstīja arī par 6-10 dienu ilgiem skrējieniem, ko rīko Šri Činmoja maratona komanda un kas parasti kalpo kā pāreja uz 3100jūdžu skrējienu. Rādīja arī kādas Krievijas televīzijas sižetu par diviem skrējējiem, ko testēja 6 dienu skrējienā – kas notiek ar organismu, kā notiek skrējiens un kādas ir tā sekas. Interesanti ir tas, ka visu skrējiena laiku ārsti bija ļoti nosodoši un negatīvi noskaņoti, bet veicot testēšanu 20dienas pēc skrējiena bija spiesti atzīt tā pozitīvo ietekmi pat uz trenēta cilvēka organismu.

    Stutisheel stāstīja, cik svarīga ir pozitīva dzīves uztvere, kā tas ietekmē arī sportu, kāda ir saikne starp meditāciju un garo gabalu skriešanu (šis ir tas iemesls, kāpēc es gāju). Pamatdoma ir diezgan vienkārša un es pat teiktu loģiska – garo gabalu skrējieni notiek vairākos līmeņos un fiziskais nav galvenais. Spēks tiek smelts gan no cilvēka iekšējā miera, gan no ārējiem avotiem – ja es pareizu sapratu, Visuma (vai arī kā to pareizi nosaukt?). Stāstīja arī par elpošanu, mācīja meditēt. Nedaudz pieskārās ēšanas tēmai, solīja arī parādīt vizualizācijas vingrojumus, ko darīt ar sāpēm (man likās ļoti interesanta tēma), bet nepaspēja un pārnesa uz šodienu.

    Visumā – man patika. Ņemot vērā manu pragmatisko pieeju visam, manuprāt, ir vērts palūkoties dziļāk un plašāk uz dažām lietām. Tāpēc iesaku tiem, kam interesē skriešana ar prieku, daudz un tālu – aizejiet!

    Jā, vēl vērts piebilst, ka man ļoti patika Stutisheel’a vienkāršā izturēšanās. Viņš, starp citu, sevi par īpašu neuzskata, bet saka, ka jebkurš, kurā ir iekšējs miers un mīlestība pret skriešanu, 3100jūdzes noskriet var. Aicināja arī uz diennakts skrējienu Kijevā (septembris) un 48h skrējienu Vinnicā.

  • Andulis

    Paldies aculieciniecei:) par saturīgo atstāstījumu! Droši vien, tā arī ir: “par šīm tēmām var runāt arī no vidus un būs interesanti”. Kas var – aizejiet gan uz šodienas (1. decembra) lekciju. Pats tomēr nebūšu. :(

    P.S. Sveicieni Jekaterinai, jaunu [dzīves] gadu uzsākot. Lai tajā daudz priecīgu kilometru, tuvu un tālu! :)

  • Sports ir aktivitāte, sacensības, uzvaras alkas, panākumi, apbalvojumi.

    Patiesībā var teikt, ka visa mūsu dzīve sastāv no aktivitātes un atpūtas. Bet, ja runājam par sportu, tad tikai savienojumā ar atpūtu un intelekta līmeņa celšanu sports pilnveido visus cilvēka fiziskos un psiholoģiskos raksturojumus.

    Zinātniskie pētījumi pierāda, ka, izmantojot transcendentālo meditāciju kā atpūtas pauzi, sportisti ātrāk pilnveido savas spējas, salīdzinot ar citām relaksācijas metodēm. Tā ir ļoti vienkārša un neprasa daudz laika.

    Šajā šķietamajā miera stāvoklī smadzenes strādā saskaņotāk, bet ķermenis saņem dziļu atpūtu. Relaksācijas efekts ir jūtams visas dienas garumā. Meditācija palīdz mazināt stresu un uzlabot uzmanību. Uzlabojas spēles līmenis un samazinās vispārējais nemiers.

    Amerikāņu tenisa profesionālis, kas pagātnē ieņēmis pirmo vietu tenisā, Džeimss Konnors (James Connors) pat teicis, ka teniss ir par 95% psiholoģiska spēle.

    Cik reižu mēs esam redzējuši, kā spēlētāja sliktā noskaņa, sīkas kļūdas ļoti novērš viņa uzmanību no spēles. Tāpēc neizbrīna, ka daži profesionāli sportisti sporta pasaulē vēršas pie dažādiem relaksācijas veidiem un pie šodien populārās transcendentālās meditācijas (TM). Daudzi TM pētījumi rāda, ka meditējošajiem reakcija ir vidēji par 20 līdz 30 milisekundēm ātrāka.

    Pašlaik arvien vairāk sportistu iekļauj savā dienas kārtībā programmu. Viņu vidū ir daudz slavenu sportistu — amerikāņu tenisists Dons Badžs, basketbolisti Lebro Džeimss, Kobijs Braijants, Maikls Džordans, Dereks Džeters, olimpiskā zelta ieguvējas volejbolistes Mistija MejaTreinora un Kerija Volša, futbola zvaigzne Rikijs Viljamss. Meditē Mičiganas basketbola komanda un daudzas citas komandas.

    Daudzi sportisti saka, ka TM zināšanas sniedz viņiem priekšrocības arī citās dzīves jomās. Bijušais amerikāņu beisbola komandas Filadelfija Filiss īpašnieks piedāvāja TM programmu arī spēlētāju sievām, atzīmējot, ka tas uzlabos vispārējo harmoniju ģimenē un spēlētāja rezultātus.

    Vairāk nekā seši miljoni cilvēku no dažādām valstīm meditē. Simtiem skolu un kompāniju ir ieviesušas savā režīmā TM.

    Stenfordā un citās universitātēs veiktie pētījumi rāda, ka TM atšķirībā no citām metodēm izteikti samazina trauksmainību (stresa līmeni), palēnina novecošanas procesus, kas nozīmē, ka profesionālie sportisti priecēs mūs ilgāk, piedaloties turnīros un turpinot darbu jau treneru lomā.

    Jebkurš pasaules sportists var apgūt TM tehniku, jo katrā pasaules valstī ir centri un instruktori.

    2012. gada nogalē arī Latvijas tenisa pirmā rakete Ernests Gulbis mācījās TM, un mēs šo divu gadu laikā jau redzam viņa rezultātus. Man patīk viņa komentāri intervijās: «Es saprotu, ka panākumi nāk caur sāpēm, mokām, smagiem treniņiem, regulāri ir jādara tas, ko negribi darīt. Ja gribi sasniegt augstāko rezultātu, tad tas viss ir jādara katru dienu, un nedrīkst apstāties. Suņa gadā es sapratu, ka tas viss man ir jādara.»

    Citā intervijā viņš atzīmē, ka viņam vairs nekrīt uz nerviem ne žurnālisti, ne skatītāji, ne fotogrāfi. Un, lai kas arī atrastos korta otrā pusē, svarīgākā ir viņa mīļākā spēle un bauda par savām spējām.

    Pēc Ernesta piemēra apguva vēl pāris augsta līmeņa sportistu. Pateicoties TM milzīgajai popularitātei Eiropā un aiz okeāna, arī Latvijā arvien vairāk cilvēku izvēlas šo relaksācijas veidu. To vidū ir daudz studentu, tāpat ārsti, biznesmeņi, skolotāji, pensionāri….

    Latvijā ir apmācījušies vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku, bet Igaunijā vēl vairāk.

    Nesen par prieku latviešu lasītājiem nāca klajā Džeka Forema (Jack Forem) amerikāņu bestsellera par transcendentālo meditāciju tulkojums. Tas ir labs ievads jebkuram, kas vēlas apgūt, bet tiem, kas praktizē, atgādinājums un milzīgā prakses lietderīguma apstiprinājums. Grāmatas prezentācija notika šogad 19. jūnijā Rīgas Latviešu biedrības kluba zālē, preses konferences laikā ar Mahariši menedžmenta Universitātes prezidentu (ASV, Aijovas štats) Bevanu Morrisu. Grāmatas priekšvārdus sarakstījis slavenais ārsts reanimatologs, zinātnieks un filozofs Pēteris Kļava.

    Nobeigumā uzsvēršu, ka meditācija ir arī radošais klusums, kurā dzimst interesantas idejas, kas var palīdzēt gan sportā, gan ikdienas dzīvē.

    Olga Golubeva, transcendentālās meditācijas skolotāja

Komentēt

  

  

  

Pievienotais komentārs var uzreiz neparādīties. Nevajag dubultā.